W dniach 5-8 marca 2013 r. pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego wzięli udział w XXVIII Ogólnopolskich Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji, zorganizowanych w Wiśle przez Małopolski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa we współpracy z oddziałami w Bielsku-Białej, Gliwicach i Katowicach. Jest to największa w kraju impreza naukowa przeznaczona dla projektantów konstrukcji budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunikacyjnego, producentów materiałów budowlanych, specjalistycznych firm oraz przedsiębiorstw wykonawczych.
Uczestnicy warsztatów WPPK na sesji otwarcia
Celem warsztatów jest dostarczanie aktualnej, gotowej do praktycznego zastosowania wiedzy technicznej, przydatnej w projektowaniu obiektów budowlanych. Tegoroczna edycja warsztatów, zorganizowana w ramach cyklu Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowo-technologiczne, dotyczyła zagadnień wzmacniania podłoża gruntowego, fundamentów i budowli podziemnych oraz zabezpieczania osuwisk i wałów przeciwpowodziowych. Problematykę tę przedstawili wybitni specjaliści z całego kraju, reprezentujący środowiska naukowe, projektowe, wykonawcze i produkcyjne. Program warsztatów obejmował 34 wykłady problemowe oraz 7 wykładów technicznych i 20 prezentacji promocyjnych firm specjalistycznych.
Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego wygłosili trzy referaty:
- Identyfikacja ryzyka geologicznego w procesie inwestycyjnym - Edyta Majer, Marta Sokołowska, Grzegorz Ryżyński (Laboratorium Analiz Geologiczno-Inżynierskich PIG-PIB)
- Osuwisko w Laskach nad zbiornikiem w Porąbce jako przykład zagrożenia dla sztucznych zbiorników wodnych w Karpatach - Piotr Nescieruk, Zbigniew Perski, Tomasz Wojciechowski, Antoni Wójcik (Oddział Karpacki PIG-PIB)
- Techniki naziemne, lotnicze i satelitarne w rozpoznawaniu osuwisk - Zbigniew Perski, Tomasz Wojciechowski, Antoni Wójcik, Piotr Nescieruk (Oddział Karpacki PIG-PIB)
Pokłosiem warsztatów są dwutomowe materiały konferencyjne o objętości ponad 900 stron, wydane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Warsztatom towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu stoisk promocyjnych firm i instytucji związanych z branżą geotechniczną. PIG-PIB przedstawił ekspozycję „Geologia dla budownictwa", informującą o ofercie Instytutu dla środowiska budowlanego – projektantów konstrukcji, wykonawców i inwestorów. Postery informacyjne przedstawiały m.in. zagadnienia ryzyka geologicznego w procesie inwestycyjnym, dokumentowania geologiczno-inżynierskiego, modele geologiczne 3D i zastosowania systemów informacji przestrzennej GIS w geologii i geotechnice.
Specjalną atrakcją stoiska był film promujący model 3D warunków geologiczno-inżynierskich posadowienia obiektu budowlanego, wykonany przez Laboratorium Analiz Geologiczno-Inżynierskich PIG-PIB. Ofertę uzupełniały publikacje naukowe oraz materiały promocyjne i informacyjne Instytutu. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Stoisko PIG-PIB „Geologia dla budownictwa” na XXVIII Ogólnopolskich Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji
Udział w XXVIII Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji przyczynił się do promocji Instytutu i zagadnień geologiczno-inżynierskich w środowisku branży budowlanej. Niewątpliwie korzystnym efektem udziału w WPPK było poinformowanie o udostępnianych przez PIG-PIB zasobach informacji geologicznej, w tym o bazach danych, przeglądarkach internetowych z danymi geologicznymi i poradnikach dokumentowania geologiczno-inżynierskiego. Została także zaprezentowana przydatność danych geologicznych w budowlanym procesie inwestycyjnym na etapach studialnych i projektowych.
Tekst: Grzegorz Ryżyński
Zdjęcia: organizatorzy WPPK 2013