W dniu 21 listopada w Centrum Wodnym SGGW w Warszawie odbyła się kolejna edycja GIS Day – „GIS w Stolicy", w tym roku przebiegała pod hasłem „Człowiek – Środowisko – Technika". Dzień GIS to coroczne święto miłośników i użytkowników Systemów Informacji Geograficznej (Geographic Information Systems). Wydarzenie to już od 1987 roku obejmuje cały świat i jest częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej. Inicjatorami GIS Day są National Geographic Society oraz firma Environmental Systems Research Institute (ESRI). Impreza ma na celu popularyzację praktycznego zastosowania systemów informacji przestrzennej w różnych dziedzinach.
Organizatorami Dnia Gis "GIS w Stolicy" były koła naukowe i stowarzyszenia studenckie reprezentujące trzy warszawskie uczelnie: Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Warszawski oraz gospodarza imprezy - Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Podobnie jak w zeszłym roku w „Dniu GIS" wzięli udział przedstawiciele PIG-PIB. W części wystawienniczej eksperci PIG-PIB prezentowali zasoby geoinformacyjne Instytutu, ze szczególnym uwzględnieniem atlasów geologiczno-inżynierskich.
Stoisko PIG-PIB w części wystawienniczej GISDay 2013
Państwowy Instytut Geologiczny był jednym z patronów honorowych tegorocznego Dnia GIS, obok wielu innych instytucji wspierających promocję i edukację na rzecz systemów informacji przestrzennej, m.in. Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Wojewody Mazowieckiego i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Głównym punktem Dnia GIS była sesja referatowa podzielona na trzy części odpowiadające hasłom: Człowiek, Środowisko i Technika. Do udziału w sesji referatowej zaproszono przedstawicieli środowisk akademickich, instytucji naukowo-badawczych i firm komercyjnych. W ramach sesji referatowych Środowisko mgr Adam Roguski przedstawił prezentację Zastosowanie narzędzi analitycznych GIS w kartografii geologiczno-inżynierskiej.
Prezentacja Adama Roguskiego Zastosowanie narzędzi analitycznych GIS w kartografii geologiczno-inżynierskiej cieszyła się dużym zainteresowaniem
Uzupełnieniem sesji referatowej były pokazy i prezentacje, w czasie których uczestnicy mogli się zapoznać z najnowszymi realizacjami i technologiami GIS. Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja bezzałogowego systemu latającego UAV (bezzałogowy „dron – śmigłowiec").
Należy zwrócić uwagę na dużą frekwencję na tegorocznym GIS Day. Organizatorzy szacują liczbę odwiedzających na około 800 osób. Udział w tego typu popularnonaukowych wydarzeniach wpisuje się w misję PIG-PIB i jest dobrą okazją do promocji Instytutu i danych przez niego gromadzonych wśród środowiska osób związanych z systemami informacji przestrzennej. Biorąc pod uwagę rozwijającą się formułę GIS Day, należy mieć nadzieję, że kolejna edycja będzie równie ciekawa jak tegoroczna. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie organizatorów www.gisday.waw.pl
Tekst: Grzegorz Ryżyński
Zdjęcia: organizatorzy GISDay 2013