Quantcast
Channel: Strona główna - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Nowe atlasy geologiczno-inżynierskie aglomeracji miejskich!

$
0
0

walbrzychPo Wrocławiu i Rybniku opracowania doczekały się Łódź i Wałbrzych. Ten największy w Polsce zbiór cyfrowych danych geologiczno-inżynierskich udostępniany jest przez serwis internetowy Państwowego Instytutu Geologicznego.


Polecamy lekturę EuroGeoSurveys News

$
0
0

egs newsletterUkazał się dziewiąty numer EuroGeoSurveys News - newslettera wydawanego w cyklu 3-miesięcznym przez Sekretariat Europejskich Służb Geologicznych (EGS) w Brukseli. Numer ten otwiera jego trzeci rocznik i stąd można się pokusić o próbę charakterystyki oraz odpowiedzi na pytanie, co może zainteresować polskiego czytelnika i jak wypadamy na tle pozostałych 32 członków EGS.


Decyzja o wydawaniu newslettera w obecnej formie i układzie zapadła na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EGS 16 grudnia 2010 r. w Brukseli. Komitet określił zadania stojące przed zespołem redakcyjnym. Główne z nich to, aby czasopismo dostarczało członkom EGS wyczerpujących wiadomości o działaniach Sekretariatu, a zwłaszcza o kultywowaniu kontaktów z instytucjami UE. Chodziło tu przede wszystkim o informacje o wynikach starań władz EGS o odpowiednie kształtowanie polityki i prawodawstwa na poziomie UE, jak również o pełniejsze i bardziej regularne informowanie członków o polityce i planach UE i KE. Jak to podkreślał John Ludden, ówczesny prezydent EGS, dla członków istotna jest faktyczna widoczność EGS na forum unijnym, gdyż od tego zależy efektywność działań lobbingowych prowadzonych w ich imieniu i na ich rzecz.


Do tego konieczne było dostarczanie takich informacji, aby zachęcić do lektury głównych adresatów newslettera – narodowe służby geologiczne i administrację nadzorującą geologię w poszczególnych krajach członkowskich, jak również przedstawicieli Dyrektoriatów Generalnych Komisji Europejskiej, odpowiedzialnych za kształtowanie polityki UE w sferze kluczowych zainteresowań EGS. Zadania te komplikuje dodatkowo 3-miesięczny cykl wydawniczy, dość niefortunny pod względem długości, jak na czasy Internetu, jak również objętość newslettera, zwykle ograniczona do dwudziestu kilku stron.


Od pierwszego numeru newsletter redaguje Claudia Delfini, kierownik ds. komunikacji EGS, przy wsparciu pozostałych pracowników Sekretariatu EGS. W przyjętej formule otwiera go obszerny dział ogłoszeń EGS. Pod tą nazwą znaleźć można wywiady z czołowymi osobistościami UE i liderami głównych organizacji i programów o roli, oczekiwaniach i problemach stojących przed naszą dyscypliną. Do tego dochodzą sprawozdania z kluczowych konferencji i warsztatów oraz zwięzłe analizy sektorowe, jak również informacje o najważniejszych zmianach personalnych na czele instytucji i organizacji kształtujących politykę geologiczną.

 

Dalsze działy to Wieści z grup eksperckich EGS, w którym grupy te prezentują swój dorobek i plany, oraz kąciki ETP – Europejskiej Platformy Technologicznej czy EDGI – Europejskiej Infrastruktury Danych Geologicznych i innych programów. Za bardzo ważny należy uznać dział Wieści z narodowych służb geologicznych, w którym kolejno prezentowane są służby należące do EGS. Nie mogło oczywiście zabraknąć Agendy Sekretariatu EGS, Agendy UE i Nadchodzących wydarzeń.

 

Przy takim ładunku informacyjnym nie dziwi uznanie, jakie to czasopismo już zyskało na rynku europejskim. W tej sytuacji z przyjemnością należy odnotować, że począwszy od numeru 4 (2011), w którym polonica zajęły około 25% objętości (patrz Echa 31. Walnego Zgromadzenia EuroGeoSurveys w Warszawie), na łamy newslettera przebija się stosunkowo dużo informacji o Polsce.

 

W numerze 5 znalazły się informacje o objęciu funkcji w Komitecie Wykonawczym EGS przez nowych członków, w tym prof. J. Nawrockiego od 1 stycznia 2012 (str. 4), udział Marka Granicznego jako szefa ICDTF we wspólnej konferencji UE i Unii Afrykańskiej nt. Przekształcania bogactwa surowców w rzeczywisty rozwój Afryki (Bruksela, 25-26.01.2012) (str. 11) oraz obszerna zapowiedź Wiosennej Szkoły Geologicznego Składowania CO2, zorganizowanej w naszym kraju, zilustrowana uroczym zdjęciem Ośrodka Szkoleniowego PIG-PIB w Leszczach (str. 17).


W numerze 6 M. Graniczny zaprezentował działalność kierowanej przez siebie grupy eksperckiej ICDTF (str. 9), a redakcja zamieściła także zapowiedź oraz całostronicowe ogłoszenie o międzynarodowej konferencji GeoShale2012 (14-16.05.2012), organizowanej przez PIG-PIB w Warszawie (str. 13 i 18).


W nr. 7 zamieszczono sprawozdanie z wizyty studyjnej poświęconej kwestiom wydobycia gazu łupkowego i jego wpływu na środowisko w USA, jaką zorganizowała USGS dla delegacji EGS w ramach świeżo podpisanego porozumienia. W składzie tej delegacji znalazły się Monika Konieczyńska i Anna Becker (PIG-PIB). W numerze tym znalazło się także obszerne sprawozdanie z konferencji GeoShale2012 (str. 10).


Z kolei nr 8 zawiera sprawozdanie z kolejnej ważnej imprezy EGS, jaką PIG-PIB zorganizował w Warszawie. Była to wspólna sesja grup eksperckich ICDTF i MREG (10-11.09.2012), poświęcona pracom nad przygotowaniem pilotowego projektu panafrykańskiego dla KE. W numerze tym odnotowano także udział delegacji PIG-PIB w obchodach dnia Górnika na Słowacji (str. 11-12) oraz prof. J. Nawrockiego jako członka EGS ExCom w spotkaniu EGDI w Paryżu (17-18.09.2012) (str. 15) i M. Granicznego jako szefa ICDTF w Generalnym Spotkaniu OAGS w Niamey, Niger (11-15.12.2012) (str. 16). Do tego należy jeszcze dodać zapowiedź konferencji Polsko-Szwedzki Wkład do Inicjatywy Surowcowej UE (27.11.2012, Bruksela), współorganizowanej ze strony polskiej przez stałe przedstawicielstwo RP w UE oraz KGHM Polska Miedź S.A. i ZGH Bolesław.


Newsletter jest dostępny pod adresem: http://www.eurogeosurveys.org/newsletters.html. Ponadto dość ograniczona liczba egzemplarzy ukazuje się drukiem, by bezpośrednio trafiać na biurka decydentów. Redakcja zachęca także do prenumeraty:
http://www.eurogeosurveys.org/newsletter-unsubscribe.html


Pojawienie się takiej liczby informacji związanych z polską geologią w Newsletterze EGS należy uznać za ogromy sukces i wyrazić nadzieję, że w kolejnych publikacjach polonica zajmą poczesne miejsce. Bardzo wiele zależy tu od aktywności naszego środowiska, gdyż redakcja czeka na materiały i informacje, które byłyby istotne dla całego środowiska EGS.


Adres Redakcji: EuroGeoSurveys, the Geological Surveys of Europe
36-38, Rue Joseph II - 1000 Brussels (Belgium)
tel. +322 888 75 53
fax +322 503 50 25
info@eurogeosurveys.org
www.eurogeosurveys.org


Tekst: Marek Graniczny, Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński

Targi naftowe Winter NAPE Expo w USA

$
0
0

nape 210Co roku do Houston w Teksasie – nieoficjalnej stolicy przemysłu poszukiwań i wydobycia ropy i gazu zjeżdżają tysiące naukowców, przedstawicieli służb geologicznych, agencji rządowych i wszyscy liczący się inwestorzy i przemysłowcy. W największych targach naftowych na świecie wzięła udział również polska służba geologiczna.

Służby geologiczne Ukrainy i Polski negocjują kierunki dalszej współpracy

$
0
0

ukraina 210W grę wchodzi współpraca w zakresie kartografii geologicznej i zdjęć geofizycznych obszarów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz konsultacje w sprawie środowiskowych aspektów poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego.

Geolodzy będą szerzej informować o zagrożeniach

$
0
0

umowazborNiecodzienną umowę podpisano wczoraj w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie. Geolodzy zobowiązali się do wsparcia działań Biura Ochrony Rządu poprzez dostarczanie informacji o aktualnych geozagrożeniach – nie tylko w kraju, lecz i za granicą.

Wielki odkrywca uhonorowany przez Państwowy Instytut Geologiczny

$
0
0

nadanie siedzibie PIG imienia WyżykowskiegoOd dzisiaj główny gmach Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie nosi imię Jana Wyżykowskiego – odkrywcy złóż miedzi i srebra na Dolnym Śląsku. Wybitny geolog był pracownikiem instytutu i szefem zespołu, który w 1957 r. odkrył, a później udokumentował jedno z najbogatszych złóż metali na świecie.

TransGeoTherm we Freibergu

$
0
0

TGT logoPracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB uczestniczący w projekcie TransGeoTherm - Energia geotermalna dla transgranicznego rozwoju regionu Nysy. Projekt pilotażowy po raz kolejny spotkali się z partnerami z Saksonii, aby ocenić postęp prac i omówić szczegóły związane z realizacją kolejnych działań w projekcie. Tym razem spotkanie projektowe miało miejsce w siedzibie saksońskiej służby geologicznej – Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie (LfULG) we Freibergu w dniach od 19 do 23 lutego 2013 r.

 

Projekt TransGeoTherm jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013, a jego głównym celem jest upowszechnienie i zwiększenie wykorzystania niskotemperaturowej energii geotermalnej na pograniczu saksońsko-polskim w rejonie Zgorzelca i Görlitz.

 

Spotkanie projektowe poświęcone było omówieniu wyników ostatnich prac, w tym zagadnień związanych z interpretacją danych przestrzennych - geologicznych i hydrogeologicznych, jak również kwestii formalnych związanych ze składaniem raportów jednostce kontrolującej. Rozmawiano także o przeprowadzonych działaniach informacyjno-promocyjnych, w tym o druku ulotek projektowych i opracowaniu internetowej wizytówki projektu. Dużą uwagę poświęcono szczegółowemu przygotowaniu seminariów projektowych, które odbędą się w Zgorzelcu i w Görlitz, odpowiednio 4 czerwca i 24 września 2013 r. Celem seminariów jest przekazanie informacji na temat celów i planowanych rezultatów projektu szerokiemu gronu potencjalnych odbiorców i interesariuszy, w tym głównie społeczności lokalnej transgranicznego regionu miast Görlitz i Zgorzelec. Spotkanie projektowe zakończono wizytą studyjną, w trakcie której zapoznano się w praktyce z instalacjami wykorzystującymi energię geotermalną, które działają we Freibergu: w niedawno zrewitalizowanym zespole budynków mieszkalnych przy ul. Talsrasse oraz w kompleksie budynków poprzemysłowych nieczynnej kopalni rud polimetalicznych Reiche-Zeche.

 

Po zakończeniu spotkania eksperci biorący udział w projekcieTransGeoTherm uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym modelowania geologicznego 3D z wykorzystaniem programu gOcad. Szkolenie prowadziła dr Ines Görz z Technische Universität Bergakademie Freiberg. Program gOcad wykorzystany zostanie do wykonania modelu geotermalnego – kluczowego rezultatu projektuTransGeoTherm.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w seminariach oraz odwiedzenia internetowej wizytówki projektu zamieszczonej pod adresem www.transgeotherm.eu

 

01 fr

Spotkanie projektowe, obrady otwiera dr Peter Riedel, przy stole, w kolejności od lewej: dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, dr Adam Mydłowski, dr Maciej Kłonowski, Mario Bretschneider, dr Ottomar Krentz

02 fr

Szkolenie gOcad, w kolejności od lewej szkolą się: Karol Zawistowski, Dorota Russ, Mario Bretschneider, dr Adam Mydłowski, Silke Reinhardt, dr Wiesław Kozdrój i dr Bogusław Przybylski

 Strona projektu

 

Tekst: dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój,
dr Ottomar Krentz, Silke Reinhardt

Zdjęcia: dr Ottomar Krentz, dr Maciej Kłonowski

 

programmlogo      efrelogo plde

Geotermia dla pogranicza polsko-saksońskiego

$
0
0

TGT logoW dniu 18 marca 2013 r., podczas II sesji warsztatowej grupy roboczej „Rewitalizacja miast” projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, przedstawiona została prezentacja dotycząca projektu TransGeoTherm.

 

W dniu 18 marca 2013 r., podczas II sesji warsztatowej grupy roboczej „Rewitalizacja miast” projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, przedstawiona została prezentacja dotycząca projektu TransGeoTherm. Jej celem było przybliżenie uczestnikom warsztatów głównych założeń, celów i planowanych rezultatów projektu, w tym możliwości rozwoju energii geotermalnej na Dolnym Śląsku oraz możliwości współpracy z zespołem ekspertów projektu TransGeoTherm z Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB i saksońskiej służby geologicznej – Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft Und Geologie (LfULG).


Współpraca pomiędzy projektem „Razem dla pogranicza”, a ekspertami z PIG-PIB OD i LfULG realizującymi projekt TransGeoTherm, nawiązana został jesienią 2012 r. Projekt „Razem dla pogranicza” realizowany jest w ramach POWT Polska – Saksonia 2007-2013 przez Województwo Dolnośląskie i Saksońskie Ministerstwo ds. Wewnętrznych. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie podstaw do strukturalnej zmiany w zakresie współpracy pomiędzy administracją Wolnego Państwa Saksonii i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w celu jej polepszenia. Realizacja projektu przyczyni się do dalszego rozwoju i wzrostu intensywności udanej współpracy pomiędzy Saksonią i Dolnym Śląskiem, szczególnie w kontekście nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.


W warsztatach grupy roboczej „Rewitalizacja miast” udział wzięli przedstawiciele administracji samorządowej Województwa Dolnośląskiego i Saksonii, jak również reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego niższego szczebla, sektora prywatnego i instytucji związanych z rozwojem obszarów miejskich. Projekt TransGeoTherm reprezentowali dr Maciej Kłonowski i dr Adam Mydłowski. Poza wprowadzeniem uczestników spotkania w zagadnienia związane z analizą i interpretacją danych geologicznych oraz modelowania geologicznego 3D, prowadzących do uzyskania wynikowych map geotermalnych podłoża skalnego, omówiono także możliwości praktycznego zastosowania wyników projektu do optymalizacji projektowania niskotemperaturowych instalacji geotermalnych, tzw. pomp ciepła. W tym celu omówiono m.in. wyniki dwóch wizyt studyjnych, które odbyły się w lutym 2013 r., podczas 3. Spotkania Projektowego we Freibergu, mających na celu zapoznanie się z praktycznym zastosowaniem instalacji pomp ciepła w dwu różnych przypadkach: w niedawno zrewitalizowanym budynku mieszkalnym przy ul. Talstrasse we Freibergu oraz w budynkach poprzemysłowych dawnej kopalni Reiche Zeche, również we Freibergu. Rozwiązania tego typu mogą w przyszłości być zastosowane także na Dolnym Śląsku. Ponadto przedstawiono potencjał badawczy, którym dysponują partnerzy projektu TransGeoTherm - PIG-PIB OD i LfULG, w tym zasoby danych i informacji geologicznych i hydrogeologicznych oraz doświadczenie i fachową wiedzę zespołu projektowego.


Prezentacja wywołała duże zainteresowanie uczestników spotkania, dlatego mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy z korzyścią dla Dolnego Śląska i Saksonii. Więcej informacji nt. projektu „Razem dla pogranicza” znaleźć można na stronach internetowych:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/projekty-wlasne-urzedu/razem-dla-pogranicza
http://www.landesentwicklung.sachsen.de/17878.htm

Strona projektu

Tekst: dr Maciej Kłonowski

programmlogo      efrelogo plde


IV seminarium z cyklu „Chłodno o hydrogeologii" oraz zawody w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju

$
0
0

W dniach 4-5 marca 2013 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się IV seminarium z cyklu „Chłodno o hydrogeologii" oraz towarzysząca mu część sportowa - IV otwarte zawody geologów w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju.


W seminarium wzięło udział 129 osób. Byli to przedstawiciele firm geologicznych, ośrodków i instytucji naukowych, administracji odpowiedzialnej za gospodarkę wodną (KZGW, RZGW) oraz Ministerstwa Środowiska. Seminarium było objęte honorowym patronatem Głównego Geologa Kraju, Piotra Woźniaka, który otworzył obrady i zachęcał do merytorycznej dyskusji na tematy istotne dla gospodarki kraju.


Wiodącymi tematami spotkania były możliwości wykorzystania i implementacji dokumentacji hydrogeologicznych przez ograny odpowiedzialne za prowadzenie gospodarki wodnej w kraju i terenową administrację geologiczną oraz gromadzenie i udostępnianie informacji geologicznej w świetle dyrektywy INSPIRE oraz ustaw krajowych.


Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego poruszono temat dokumentacji hydrogeologicznych ustanawiających obszary ochronne Głównych Zbiorników Wód Podziemnych jako narzędzi w procesie ochrony strategicznych rezerw zasobów wód podziemnych w kraju. Skupiono się na formalnych uwarunkowaniach ustanawiania obszarów ochronnych GZWP i oczekiwaniach względem dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej owe obszary ochronne i formy ich skutecznej ochrony.

 

dyrektor psh

Moderatorem pierwszego panelu dyskusyjnego był dyrektor państwowej służby hydrogeologicznej Lesław Skrzypczyk. Fot. A. Piasecka


Tematem drugiego panelu były formalne uwarunkowania ustanawiania zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych i możliwości wykorzystania dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby dyspozycyjne wód podziemnych w procesie przeprowadzania bilansu wodnogospodarczego oraz sporządzania programu wodnośrodowiskowego kraju i warunków korzystania z wód regionu wodnego i zlewni. Szeroko dyskutowano na temat oczekiwań RZGW i terenowej administracji geologicznej względem dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby dyspozycyjne wód podziemnych.


W trzecim panelu dyskusyjnym zajęto się problematyką gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej w świetle dyrektywy INSPIRE oraz ustaw krajowych. Omówiono uwarunkowania formalno-prawne dostępu do informacji geologicznej, danych hydrogeologicznych i innych gromadzonych i przetwarzanych przez PSH i PSG. Dużo uwagi poświęcono technicznym możliwościom pozyskiwania informacji geologicznej i hydrogeologicznej oraz przedstawiono usługi SOA jako podstawowe narzędzie prezentacji danych. Na zakończenie dr Michał Fic przedstawił krótką relację ze swojej wyprawy w 2010 roku na Kilimandżaro.


Podobnie jak w latach poprzednich dyskusja była bardzo ożywiona, co wskazuje na potrzebę spotkań stanowiących platformę wymiany poglądów na zagadnienia istotne dla gospodarki wodnej. Po zakończeniu obrad, drugiego dnia w Białce Tatrzańskiej odbyły się IV otwarte zawody geologów w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju. W bieżącym roku o miejsca na podium walczyły 53 osoby, w tym 16 pań i 37 panów. Rywalizacja wzbudzała dużo emocji, zwłaszcza że zarówno zainteresowanie zawodami, jak i poziom uczestników były bardzo wysokie.


W zawodach kobiet zwyciężyły: Agnieszka Traczyk (Ministerstwo Środowiska) – I miejsce, Anna Kuczyńska (PIG-PIB) – II miejsce i Justyna Pacuła (PIG-PIB) – III miejsce.
Zawody mężczyzn wygrali: Jacek Kapuściński (Polgeol) – I miejsce, Robert Widz (Intergraph) – II miejsce i Jacek Gurwin (Uniwersytet Wrocławski) – III miejsce.
W rywalizacji drużynowej w tym roku I miejsce zajęła drużyna Ministerstwa Środowiska, w składzie: Antoni Fałkowski, Agnieszka Traczyk oraz Marcin Jastrzębski. II miejsce zajęła drużyna Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, w składzie: Anna Kuczyńska, Marcin Zembal oraz Michał Jaros. III miejsce wywalczyła drużyna firmy Hydroconsult, w składzie: Magdalena Woźniak, Beata Janiszewska i Łukasz Sopel.


Honorowy patronat nad zawodami objął Główny Geolog Kraju – Piotr Woźniak. Organizatorami części sportowej, tak jak w latach poprzednich, byli Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Przedsiębiorstwo Geologiczne POLGEOL S.A. Zawody zostały zorganizowane na koszt uczestników zawodów oraz sponsora, którym było po raz kolejny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Fantastyczna zabawa wskazuje na możliwość kontynuacji rywalizacji w przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy!


Tekst: Dorota Olędzka

Galeria zdjęć z IV seminarium z cyklu Chłodno o hydrogeologii >>
Galeria zdjęć z IV zawodów narciarskich geologów >>

PIG-PIB na XXVIII Ogólnopolskich Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji

$
0
0

W dniach 5-8 marca 2013 r. pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego wzięli udział w XXVIII Ogólnopolskich Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji, zorganizowanych w Wiśle przez Małopolski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa we współpracy z oddziałami w Bielsku-Białej, Gliwicach i Katowicach. Jest to największa w kraju impreza naukowa przeznaczona dla projektantów konstrukcji budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunikacyjnego, producentów materiałów budowlanych, specjalistycznych firm oraz przedsiębiorstw wykonawczych.

 

 uczestnicy

Uczestnicy warsztatów WPPK na sesji otwarcia

 

Celem warsztatów jest dostarczanie aktualnej, gotowej do praktycznego zastosowania wiedzy technicznej, przydatnej w projektowaniu obiektów budowlanych. Tegoroczna edycja warsztatów, zorganizowana w ramach cyklu Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowo-technologiczne, dotyczyła zagadnień wzmacniania podłoża gruntowego, fundamentów i budowli podziemnych oraz zabezpieczania osuwisk i wałów przeciwpowodziowych. Problematykę tę przedstawili wybitni specjaliści z całego kraju, reprezentujący środowiska naukowe, projektowe, wykonawcze i produkcyjne. Program warsztatów obejmował 34 wykłady problemowe oraz 7 wykładów technicznych i 20 prezentacji promocyjnych firm specjalistycznych.


Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego wygłosili trzy referaty:

  • Identyfikacja ryzyka geologicznego w procesie inwestycyjnym - Edyta Majer, Marta Sokołowska, Grzegorz Ryżyński (Laboratorium Analiz Geologiczno-Inżynierskich PIG-PIB)
  • Osuwisko w Laskach nad zbiornikiem w Porąbce jako przykład zagrożenia dla sztucznych zbiorników wodnych w Karpatach - Piotr Nescieruk, Zbigniew Perski, Tomasz Wojciechowski, Antoni Wójcik (Oddział Karpacki PIG-PIB)
  • Techniki naziemne, lotnicze i satelitarne w rozpoznawaniu osuwisk - Zbigniew Perski, Tomasz Wojciechowski, Antoni Wójcik, Piotr Nescieruk (Oddział Karpacki PIG-PIB)

Pokłosiem warsztatów są dwutomowe materiały konferencyjne o objętości ponad 900 stron, wydane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.


Warsztatom towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu stoisk promocyjnych firm i instytucji związanych z branżą geotechniczną. PIG-PIB przedstawił ekspozycję „Geologia dla budownictwa", informującą o ofercie Instytutu dla środowiska budowlanego – projektantów konstrukcji, wykonawców i inwestorów. Postery informacyjne przedstawiały m.in. zagadnienia ryzyka geologicznego w procesie inwestycyjnym, dokumentowania geologiczno-inżynierskiego, modele geologiczne 3D i zastosowania systemów informacji przestrzennej GIS w geologii i geotechnice.


Specjalną atrakcją stoiska był film promujący model 3D warunków geologiczno-inżynierskich posadowienia obiektu budowlanego, wykonany przez Laboratorium Analiz Geologiczno-Inżynierskich PIG-PIB. Ofertę uzupełniały publikacje naukowe oraz materiały promocyjne i informacyjne Instytutu. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

 

stoisko 

Stoisko PIG-PIB „Geologia dla budownictwa” na XXVIII Ogólnopolskich Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji


Udział w XXVIII Warsztatach Pracy Projektanta Konstrukcji przyczynił się do promocji Instytutu i zagadnień geologiczno-inżynierskich w środowisku branży budowlanej. Niewątpliwie korzystnym efektem udziału w WPPK było poinformowanie o udostępnianych przez PIG-PIB zasobach informacji geologicznej, w tym o bazach danych, przeglądarkach internetowych z danymi geologicznymi i poradnikach dokumentowania geologiczno-inżynierskiego. Została także zaprezentowana przydatność danych geologicznych w budowlanym procesie inwestycyjnym na etapach studialnych i projektowych.

 

Tekst: Grzegorz Ryżyński
Zdjęcia: organizatorzy WPPK 2013

Konkurs na stanowisko dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego

$
0
0

j nawrockiRada Naukowa PIG-PIB zawiadamia, że po przeprowadzeniu postępowania w dniach 20.02–26.03.2013 r., komisja konkursowa zarekomendowała Ministrowi Środowiska na stanowisko dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego prof. Jerzego Nawrockiego.

Nowy szef Ukraińskiej Służby Geologicznej złożył wizytę w PIG-PIB

$
0
0

flaga ukrainy1Celem spotkania była kontynuacja rozmów o współpracy dwustronnej służb geologicznych Polski i Ukrainy oraz w ramach EuroGeoSurveys.

Konferencja naukowa „Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie"

$
0
0

 

W dniach 5–7 kwietnia 2013 r. w Kielcach odbyły się Targi kamieniarskie SALON KAMIENIA, organizowane przez Targi Kielce. Targom towarzyszyła interdyscyplinarna konferencja naukowa „Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie" przygotowana 5 kwietnia przez Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Kielcach. Była to już XVIII edycja konferencji, stanowiąca kontynuację „Kamienia w budownictwie". Wprowadzenie nowej nazwy konferencji miało na celu poszerzenie prezentowanej tematyki, a tym samym jej uatrakcyjnienie.


Konferencję otworzyła prezes Targów Kielce pani Bożena Staniak. Słowo wstępne wygłosił dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB dr hab. Wiesław Trela, profesor nadzw. PIG-PIB, a konferencję poprowadziła dr Anna Mader.

 

 Kielce konferencja Kamień w złożu 2013

Pani Bożena Staniak wiceprezes Targów Kielce otwiera konferencję naukową „Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie"


Podczas konferencji zostało wygłoszonych 5 referatów. Dr hab. Jan Bromowicz, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przedstawił ocenę możliwości produkcji bloków skalnych w złożach poza Dolnym Śląskiem. Bardzo ciekawy, w ocenie słuchaczy, był referat dr hab. Jacka Rajchela, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej, poświęcony problematyce występowania rzeźb apotropaicznych – maszkaronów w architekturze Krakowa.

 

 konferencka Kamień w złożu - prof. Rajchel

Dr hab. Jacek Rajchel, profesor nadzw. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opowiada o figurach apotropaicznych w architekturze Krakowa

 

Możliwości zagospodarowania nieczynnych wyrobisk górniczych na obszarze gminy Sitkówka-Nowiny w Górach Świętokrzyskich interesująco przedstawił mgr Grzegorz Pabian z Gminnego Ośrodka Kultury w Sitkówce-Nowinach. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wysłuchali referatu mgr. Michała Porosa, pracownika Geoparku Kielce, dotyczącego wykorzystania lokalnych surowców skalnych w architekturze użytkowej na obszarze portugalskich, niemieckich i polskich geoparków. Konferencję zakończyło wystąpienie mgr. inż. Dariusza Wawrzynkiewicza, redaktora dwumiesięcznika „Nowy Kamieniarz” (Poznań), poruszające problematykę braku ujednoliconego, zgodnie z normami europejskimi, nazewnictwa kamieni pochodzących spoza Europy, w kontekście konkursów, ofert i przetargów na roboty budowlane.

 

W konferencji wzięło udział 50 uczestników z różnych instytucji i firm związanych z geologią i budownictwem.


W czasie targów czynne było stoisko informacyjno-promocyjne Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB, w którym można było się zapoznać z działalnością Państwowego Instytutu Geologicznego, np. porozmawiać o zakresie prowadzonych badań i usług. Rozdawane w nim były broszury i foldery promocyjne Instytutu.

Anna Mader


Geolodzy wesprą działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

$
0
0

podpis-RCB mninaturaPaństwowy Instytut Geologiczny włącza się aktywnie do krajowego systemu monitorowania zagrożeń na potrzeby zarządzania kryzysowego. W dniu 8 kwietnia podpisał porozumienie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w sprawie monitorowania i analizy zagrożeń naturalnych.

Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu

$
0
0

W dniach 5-7 kwietnia 2013 r. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy wziął udział po raz pierwszy w Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu, gdzie przedstawił swoje dokonania z zakresu geoturystyki, ochrony georóżnorodności i geoedukacji.

 

obsluga stoiska1

 

W naszym stoisku wystawienniczym można się było zapoznać z głównymi założeniami geoturystyki oraz perspektywami jej rozwoju w Polsce. Zaprezentowaliśmy możliwości Instytutu w zakresie oceny potencjału geoturystycznego poszczególnych regionów Polski i waloryzacji obiektów przyrody nieożywionej. Pomagamy wzbogacić ofertę turystyczno-rekreacyjną o atrakcje geoturystyczne. Oferta Państwowego Instytutu Geologicznego, dotycząca planów zagospodarownia turystycznego obiektów geologicznych, opracowania terenowych ścieżek geologicznych, jak również map, folderów czy przewodników geoturystycznych, została skierowana do przedstawicieli gmin, powiatów, urzędów marszałkowskich i organizacji turystycznych. Wystawiliśmy także foldery i publikacje popularnonaukowe wydane przez Instytut, przede wszystkim informujące o naszej działalności w zakresie ochrony i popularyzacji przyrody nieożywionej. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się mapy geologiczno-turystyczne: Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, Gór Stołowych, Masywu Śnieżnika, Wyspy Wolin, gmin Strzegowo i Kłodawa.

 

 stoisko1


Licznie przeprowadzone rozmowy zaowocowały wymianą doświadczeń i obietnicami współpracy. Dyskutowano między innymi z przedstawicielami fundacji Spacerowa 7 z Lądka-Zdroju, z którą PIG zawarł w styczniu 2013 r. porozumienie o współpracy dotyczącej organizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych i dydaktycznych z zakresu nauk o Ziemi, ochrony środowiska, w tym ochrony georóżnorodności Polski oraz geoedukacji.

 

stoisko2


Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, w porównaniu z innymi wydarzeniami tego typu w kraju, w których Instytut brał udział, to impreza niewielka i młoda, była to bowiem dopiero piąta edycja. Mimo to objęta została honorowym patronatem tak znaczących instytucji jak Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wrocławia i  Dolnośląska Izba Turystyki. Organizatorem targów było EVENTO Direct Emotions, współorganizatorami zaś Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. Regionem partnerskim zostało województwo lubelskie.

 

ceremonia1


We wrocławskiej Hali Stulecia, która w tym roku obchodzi setne urodziny, ekspozycje zaprezentowało ponad 200 wystawców w 120 stoiskach, przede wszystkim organizacji oraz jednostek samorządowych związanych z promocją turystyki w kraju i za granicą.


W programie targów znalazły się liczne konferencje, warsztaty, prezentacje, pokazy, konkursy i występy zespołów regionalnych. Odbyły się wydarzenia specjalne, takie jak Festiwal Podróżników, Festiwal Kulinarny i Strefa Małego Podróżnika. Na Festiwal Podróżników zaproszono entuzjastów podróżowania, którzy swoimi opowieściami przenosili słuchaczy w najodleglejsze zakątki kuli ziemskiej. Gościem specjalnym targów była Beata Pawlikowska - pisarka, felietonistka, prezenterka radiowa, ilustratorka, fotograf oraz podróżniczka z zamiłowania. Zaproszono także Wojciecha Cejrowskiego oraz Olgę Morawską. Opowiadała ona o swojej miłości do podróży oraz o działalności fundacji „Nagle sami", która pomaga osobom po stracie bliskich. Anna Albot z fundacji „Rodzina bez granic" udzielała porad, jak podróżować z dzieckiem. Przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych. Planetarium Bajkonur wyjaśniało zagadki kosmosu, Jack's City przenosił dzieci na Dziki Zachód, a wrocławskie Humanitarium zaprezentowało niezwykłe eksperymenty. Atrakcją dla zwiedzających były warsztaty survivalu oraz warsztaty Akademii Nikona, podczas których znakomici fotografowie Adam Chara i Krzysztof Bielatowski zdradzali tajniki swojej pracy.


Targi przyczyniają się do promowania polskich regionów turystycznych w kraju i propagowania walorów Polski za granicą, tym samym pomagają budować markę i wizerunek naszego kraju.


Więcej informacji dotyczących Międzynarodowych Targów Turystycznych znajduje się na stronie http://www.mttwroclaw.pl/pl/

 

Maja Kowalska
fot. Maja Kowalska, Michalina Ścibisz-Kosanowska


Nowy szef Ukraińskiej Służby Geologicznej złożył wizytę w PIG-PIB

$
0
0

flaga ukrainy1Celem spotkania była kontynuacja rozmów o współpracy dwustronnej służb geologicznych Polski i Ukrainy oraz w ramach EuroGeoSurveys.

Geolodzy wesprą działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

$
0
0

podpis-RCB mninaturaPaństwowy Instytut Geologiczny włącza się aktywnie do krajowego systemu monitorowania zagrożeń na potrzeby zarządzania kryzysowego. W dniu 8 kwietnia podpisał porozumienie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w sprawie monitorowania i analizy zagrożeń naturalnych.

Geologia coraz bliżej INSPIRE

$
0
0

W dniu 8 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu Komitetu INSPIRE jednogłośnie został zatwierdzony projekt rozporządzenia dotyczącego interoperacyjności zbiorów danych i usług (Implementing Rule) dla Aneksu II i III. Oznacza to, że wykonany został kolejny krok milowy w kierunku interoperacyjności w Europie. Wraz z tą decyzją zaakceptowane zostały między innymi zapisy specyfikacji danych dla tematów Geologia, Zasoby Mineralne i Zasoby Energetyczne.

 

Państwowy Instytut Geologiczny, aktywnie uczestnicząc w pracach nad wymienionymi specyfikacjami, dołożył cegiełkę w procesie budowy europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej.


W kolejnym kroku projekt rozporządzenia zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Parlament i Radę Unii Europejskiej, gdzie w głosowaniu zostanie podjęta decyzja o wdrożeniu w życie kolejnego aktu prawnego związanego z dyrektywą INSPIRE.


Zapisy zawarte w rozporządzeniu będą bezpośrednio skutkowały na działania związane z budową infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie geologii, zasobów naturalnych oraz energetycznych.


Wyniki kilkuletnich prac zespołów tematycznych posłużą przede wszystkim sprawnemu zarządzaniu i analizom w zakresie danych przestrzennych związanych ze środowiskiem naturalnym, ale również będą bardzo ważne dla innych społeczności, które skorzystają i będą opierać się na doświadczeniu INSPIRE!


tekst: Tomasz Nałęcz

Minister Środowiska Marcin Korolec powołał dyrektora PIG-PIB

$
0
0

Z dniem 15 kwietnia 2013 r. Minister Środowiska Marcin Korolec powołał na dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego prof. dr. hab. Jerzego Nawrockiego. Kadencja sprawowania funkcji trwa 4 lata.

 

Sylwia Iwańczuk
Kierownik Sekcji Spraw Pracowniczych

Dzień Ziemi 2013

$
0
0

stoisko pigTradycyjny festyn na Polu Mokotowskim, zorganizowany w tym roku pod hasłem Elektroodpady - proste zasady, odbył się w strugach deszczu. Na szczęście zła pogoda nie odstraszyła zwiedzających - stoisko PIG cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Viewing all 147 articles
Browse latest View live