Tradycyjny festyn na Polu Mokotowskim, zorganizowany w tym roku pod hasłem Elektroodpady - proste zasady, odbył się w strugach deszczu. Na szczęście zła pogoda nie odstraszyła zwiedzających - stoisko PIG cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Dzień Ziemi 2013
W PIG-PIB została powołana Rada Konsultacyjna do spraw Programu Wierceń Badawczych Państwowej Służby Geologicznej
Zadaniem rady będzie opiniowanie projektów wierceń mających na celu rozpoznanie budowy geologicznej naszego kraju.
4. Spotkanie Projektowe TransGeoTherm
Kolejne, czwarte już spotkanie robocze partnerów projektu TransGeoTherm odbyło się w dniach 15-19.04.2013 r. Jego przebieg różnił się od poprzednich spotkań włączeniem do programu prac terenowych przeprowadzonych po obu stronach granicy polsko-saksońskiego obszaru projektu. Spotkanie rozpoczęto od działań związanych z przygotowaniem seminarium projektowego „Geotermia dla pogranicza polsko-saksońskiego”, które odbędzie się 04.06.2013 w Zgorzelcu.
Uczestnicy spotkali się z pracownikami Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, w którym będzie miało miejsce seminarium, oraz Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Sieniawce, którego instalacja geotermalna będzie celem wizyty studyjnej. W godzinach popołudniowych zapoznano się z geologią regionu Zgorzelca – przeprowadzono m.in. wizję lokalną odsłonięć skał podłoża krystalicznego odsłaniających się w skarpie doliny Nysy Łużyckiej w Zgorzelcu oraz w obrębie zrębu Działoszyna, jak również osadów niecki żytawskiej.
Kontynuacja spotkania miała miejsce już we Wrocławiu w siedzibie Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB. W trakcie obrad omówiono zagadnienia związane ze sprawozdaniami z realizacji projektu, publikacją strony internetowej jak również kodowaniem danych otworowych, przestrzennym (3D) modelowaniem geologicznym, zastosowaniem danych hydrogeologicznych w opracowaniu modelu i map geotermalnych. Podsumowano także prace nad profilem wzorcowym i przekrojami.
W ostatnim dniu spotkania partnerzy z saksońskiej służby geologicznej przeprowadzili prace terenowe, w trakcie których zapoznali się z odsłonięciami głównych skał podłoża w rejonie Goerlitz.
Uczestnicy spotkania podczas prac terenowych w obrębie zrębu Działoszyna. Od lewej: dr Ottomar Krentz, Mario Bretschneider, dr Wiesław Kozdrój, dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, dr Pieter Riedel
Uczestnicy spotkania przed siedzibą Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB we Wrocławiu. Górny rząd, od lewej: dr Ottomar Krentz, dr Janusz Badura, dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój. Poniżej, od lewej: dr Pieter Riedel, Mario Bretschneider, dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój, Silke Reinhardt
Tekst i zdjęcia: dr Maciej Kłonowski
XI Międzynarodowe Targi GEOLOGIA GEO-EKO-TECH
W dniach 8 i 9 maja w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie odbywają się jedyne w kraju targi poświęcone praktycznemu zastosowaniu wiedzy geologicznej w gospodarce i ochronie środowiska. Wstęp wolny!
Polacy i Czesi koordynują działania na rzecz utworzenia Geoparku Niecki Śródsudeckiej
Podczas spotkania w Pradze przedstawiciele służb geologicznych obu krajów rozmawiali na temat utworzenia jednolitego systemu informacji o obiektach geoturystycznych.
Czy rezygnacja trzech firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce upoważnia do stwierdzenia, że „gazu nie ma i nie będzie”?
Komentarz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.
Czy rezygnacja trzech firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce upoważnia do stwierdzenia, że „gazu nie ma i nie będzie”?
Komentarz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.
Święto Instytutu
Minęły 94 lata od otwarcia Państwowego Instytutu Geologicznego, wówczas w tymczasowej siedzibie na III piętrze Pałacu Staszica. Na pamiątkę tej chwili, ważnej dla całej polskiej geologii obchodzimy od kilku lat – zawsze w maju – Święto Instytutu.
Noc Muzeów
W sobotę 18 maja 2013 r. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, podobnie jak ponad 200 innych muzeów i instytucji, otworzyło swoje podwoje dla gości Nocy Muzeów.
Islandia – wyspa czterech żywiołów
Muzeum Geologiczne PIG-PIB zaprasza do obejrzenia Islandii oczami geologów, zafascynowanych urokiem wulkanów, lodowców i unikalnych form tektonicznych powstałych w wyniku rozciągania skorupy ziemskiej.
Nowy patron starego budynku
Najstarszy gmach PIG-PIB w Warszawie, do tej pory noszący mało porywające miano budynku B, od 4 czerwca zyskał znamienitego patrona: geologa, mineraloga i inżyniera górniczego, wielce zasłużonego dla rozwoju edukacji i górnictwa w Chile – Ignacego Domeykę.
ECORD po raz pierwszy w Polsce
W pierwszym tygodniu czerwca w Gdańsku obradowali delegaci państw członkowskich ECORD – Europejskiego Konsorcjum ds. Wierceń Oceanicznych.
PIG-PIB otrzymał nowe narzędzie do tworzenia trójwymiarowych modeli budowy geologicznej
Firma Schlumberger Information Solutions udzieliła Instytutowi bezpłatnie licencji na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania Petrel, Techlog, PetroMod i Eclipse.
Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31.12.2012 r.
Jest już dostępne on-line najnowsze wydanie Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce - kompendium wiedzy o zasobach prawie 13 tysięcy złóż.
Konferencja "Kierunki rozwoju geoturystyki i wsparcie ochrony georóżnorodności w regionie świętokrzyskim"
14 czerwca 2013 r. w Chęcinach odbyła się konferencja poświęcona geoturystyce w regionie świętokrzyskim. Spotkanie było zwieńczeniem pierwszego szkolenia przewodników geoparkowych w Polsce w ramach projektu Geo-Guide.
Nowe atrakcje turystyczne w gminie Strzegowo na Nizinie Północnomazowieckiej
22 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium Głazów Narzutowych w Strzegowie i dwóch ścieżek geologiczno-edukacyjnych wiodących przez pełen pamiątek historycznych polodowcowy obszar gminy.
Sukces seminarium „Energia geotermalna dla pogranicza polsko-saksońskiego”
Pierwsze seminarium informacyjne skierowane do interesariuszy projektu TransGeoTherm już za nami! Na przeszkodzie nie stanęła mu nawet fala powodziowa na Nysie Łużyckiej. Seminarium odbyło się bowiem 4 czerwca 2013 r. w Zgorzelcu, przez który przechodziła właśnie wysoka woda. Spotkanie zostało zorganizowane w pięknym secesyjnym budynku Górnołużyckiej Hali Pamięci, w której obecnie mieści się Miejski Dom Kultury. Budynek, który zasłynął w niedawnej historii Polski i Niemiec jako miejsce podpisania tzw. układu zgorzeleckiego w roku 1950, tym razem posłużył do upowszechniania wiedzy nt. możliwości wykorzystania energii geotermalnej w polsko-saksońskim obszarze transgranicznym.
Uczestnicy seminarium reprezentowali wiele różnych podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem energii geotermalnej – od jednostek samorządu terytorialnego, poprzez instytucje naukowe, urzędy, KWB Turów, KGHM, po inwestorów prywatnych. Wszystkim tym osobom organizatorzy dziękują za obecność i aktywny udział w dyskusji, tym bardziej że spotkanie nieszczęśliwie zbiegło się z powodzią w regionie.
Seminarium podzielone było na dwie części – w sesji porannej i południowej zostały wygłoszone prelekcje dotyczące głównych założeń i planowanych rezultatów projektu TransGeoTherm, budowy geologicznej obszaru realizacji projektu, przepisów prawnych związanych z wykorzystaniem niskotemperaturowej energii geotermalnej, rozwoju geotermii niskotemperaturowej w Saksonii oraz aspektów technicznych i wydajności instalacji pomp ciepła. Prelekcje przygotowali i wygłosili pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB: dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój i dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, oraz Pani Karina Hofmann – przedstawicielka saksońskiego partnera projektu Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie i Pan Markus Hochstein, reprezentujący firmę geoENERGIEKonzept GmbH, zajmującą się projektowaniem i instalowaniem pomp ciepła. Po każdej z prelekcji nawiązywała się żywa dyskusja. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły mapy potencjału geotermalnego, które będą efektem realizacji projektu, jak również doświadczenia gości z Saksonii związane z instalacją i eksploatacją instalacji pomp ciepła.
W trakcie seminarium firmy zajmujące się instalacją pomp ciepła i badaniami geofizycznymi wystawiły w holu budynku swoje materiały promocyjne. Sesję południową zakończono wspólnym lunchem. Po nim odbyła się wizyta studyjna, podczas której przedstawiciel firmy PROMONT Sp.J. z Opola – Pan Józef Wystrach, zapoznał uczestników spotkania z instalacją pomp ciepła działającą w szpitalu w Sieniawce, zaprojektowaną i wykonaną przez ww. firmę.
Ostatnim punktem programu była krótka prelekcja dotycząca budowy geologicznej rejonu Zgorzelca i Görlitz, w tym złoża węgla brunatnego w Turoszowie, która miała miejsce w punkcie widokowym położonym nad skarpą kopalni.
Organizatorzy jeszcze raz dziękują uczestnikom za przybycie i zaangażowanie w dyskusję. Kolejne seminarium - tym razem organizowane z myślą o niemieckich odbiorcach projektu TransGeoTherm - odbędzie się 24 września 2013 r. w Muzeum Senckenberg w Görlitz. Seminarium podsumowujące projekt zaplanowane jest na czerwiec 2014 r. Serdecznie zapraszamy na oba wydarzenia!
Uczestnicy seminarium zadają pytania…
…organizatorzy udzielają odpowiedzi
Sesja posterowa w trakcie przerwy w obradach
Instalacja geotermalna w szpitalu w Sieniawce – objaśnia p. Józef Wystrach, PROMONT Sp.J.
Prelekcja nt. budowy geologicznej rejonu projektu – objaśnia p. Zbigniew Marek, PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów
Tekst: dr Maciej Kłonowski
Zdjęcia: mgr Dorota Russ
Zarysowują się kierunki współpracy z Europejską Platformą Instytutów Geotechnicznych (ELGIP)
Pracownicy instytutu wzięli udział w spotkaniu z sekretarzem ELGIP, platformy zrzeszającej największe europejskie instytucje naukowe w dziedzinie geotechniki, geologii inżynierskiej i inżynierii środowiska. Efekty rozmów są obiecujące...
Odszedł od nas Profesor Sylwester Marek
Badacz soli kłodawskich, wgłębnej budowy Kujaw oraz stratygrafii dolnej kredy i granicy kredy z jurą. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Życzliwy Kolega i Wybitny Naukowiec.
Eksport i import surowców mineralnych w Polsce w 2012 r.
Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego podsumowali szczegółowe dane na temat obrotu surowcami mineralnymi w 2012 r. Wyeksportowaliśmy o 2,2% więcej surowców niż rok wcześniej, mimo to saldo w obrocie surowcami nadal pozostaje ujemne.