Quantcast
Channel: Strona główna - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Dzień Ziemi 2013

$
0
0

stoisko pigTradycyjny festyn na Polu Mokotowskim, zorganizowany w tym roku pod hasłem Elektroodpady - proste zasady, odbył się w strugach deszczu. Na szczęście zła pogoda nie odstraszyła zwiedzających - stoisko PIG cieszyło się dużym zainteresowaniem.


W PIG-PIB została powołana Rada Konsultacyjna do spraw Programu Wierceń Badawczych Państwowej Służby Geologicznej

$
0
0

rdzenieZadaniem rady będzie opiniowanie projektów wierceń mających na celu rozpoznanie budowy geologicznej naszego kraju.

4. Spotkanie Projektowe TransGeoTherm

$
0
0

TGT logoKolejne, czwarte już spotkanie robocze partnerów projektu TransGeoTherm odbyło się w dniach 15-19.04.2013 r. Jego przebieg różnił się od poprzednich spotkań włączeniem do programu prac terenowych przeprowadzonych po obu stronach granicy polsko-saksońskiego obszaru projektu. Spotkanie rozpoczęto od działań związanych z przygotowaniem seminarium projektowego „Geotermia dla pogranicza polsko-saksońskiego”, które odbędzie się 04.06.2013 w Zgorzelcu.

 

Uczestnicy spotkali się z pracownikami Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, w którym będzie miało miejsce seminarium, oraz Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Sieniawce, którego instalacja geotermalna będzie celem wizyty studyjnej. W godzinach popołudniowych zapoznano się z geologią regionu Zgorzelca – przeprowadzono m.in. wizję lokalną odsłonięć skał podłoża krystalicznego odsłaniających się w skarpie doliny Nysy Łużyckiej w Zgorzelcu oraz w obrębie zrębu Działoszyna, jak również osadów niecki żytawskiej.

 

Kontynuacja spotkania miała miejsce już we Wrocławiu w siedzibie Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB. W trakcie obrad omówiono zagadnienia związane ze sprawozdaniami z realizacji projektu, publikacją strony internetowej jak również kodowaniem danych otworowych, przestrzennym (3D) modelowaniem geologicznym, zastosowaniem danych hydrogeologicznych w opracowaniu modelu i map geotermalnych. Podsumowano także prace nad profilem wzorcowym i przekrojami.

 

W ostatnim dniu spotkania partnerzy z saksońskiej służby geologicznej przeprowadzili prace terenowe, w trakcie których zapoznali się z odsłonięciami głównych skał podłoża w rejonie Goerlitz.

 

alt

Uczestnicy spotkania podczas prac terenowych w obrębie zrębu Działoszyna. Od lewej: dr Ottomar Krentz, Mario Bretschneider, dr Wiesław Kozdrój, dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, dr Pieter Riedel

 

alt

Uczestnicy spotkania przed siedzibą Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB we Wrocławiu. Górny rząd, od lewej: dr Ottomar Krentz, dr Janusz Badura, dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój. Poniżej, od lewej: dr Pieter Riedel, Mario Bretschneider, dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój, Silke Reinhardt

 

Strona projektu

Tekst i zdjęcia: dr Maciej Kłonowski

 

programmlogo      efrelogo plde

XI Międzynarodowe Targi GEOLOGIA GEO-EKO-TECH

$
0
0

targi minbW dniach 8 i 9 maja w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie odbywają się jedyne w kraju targi poświęcone praktycznemu zastosowaniu wiedzy geologicznej w gospodarce i ochronie środowiska. Wstęp wolny!

Polacy i Czesi koordynują działania na rzecz utworzenia Geoparku Niecki Śródsudeckiej

$
0
0

skalne miasto miniPodczas spotkania w Pradze przedstawiciele służb geologicznych obu krajów rozmawiali na temat utworzenia jednolitego systemu informacji o obiektach geoturystycznych.

Czy rezygnacja trzech firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce upoważnia do stwierdzenia, że „gazu nie ma i nie będzie”?

$
0
0

wiertnia starogard Komentarz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.

Czy rezygnacja trzech firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce upoważnia do stwierdzenia, że „gazu nie ma i nie będzie”?

$
0
0

wiertnia starogard Komentarz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.

Święto Instytutu

$
0
0

miniatura-salaMinęły 94 lata od otwarcia Państwowego Instytutu Geologicznego, wówczas w tymczasowej siedzibie na III piętrze Pałacu Staszica. Na pamiątkę tej chwili, ważnej dla całej polskiej geologii obchodzimy od kilku lat – zawsze w maju – Święto Instytutu.


Noc Muzeów

$
0
0

noc muzeów 2013W sobotę 18 maja 2013 r. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, podobnie jak ponad 200 innych muzeów i instytucji, otworzyło swoje podwoje dla gości Nocy Muzeów.

Islandia – wyspa czterech żywiołów

$
0
0

islandia-miniMuzeum Geologiczne PIG-PIB zaprasza do obejrzenia Islandii oczami geologów, zafascynowanych urokiem wulkanów, lodowców i unikalnych form tektonicznych powstałych w wyniku rozciągania skorupy ziemskiej.

Nowy patron starego budynku

$
0
0

domeyko2Najstarszy gmach PIG-PIB w Warszawie, do tej pory noszący mało porywające miano budynku B, od 4 czerwca zyskał znamienitego patrona: geologa, mineraloga i inżyniera górniczego, wielce zasłużonego dla rozwoju edukacji i górnictwa w Chile – Ignacego Domeykę.

ECORD po raz pierwszy w Polsce

$
0
0

ecordlogo1aW pierwszym tygodniu czerwca w Gdańsku obradowali delegaci państw członkowskich ECORD – Europejskiego Konsorcjum ds. Wierceń Oceanicznych.

 

 

PIG-PIB otrzymał nowe narzędzie do tworzenia trójwymiarowych modeli budowy geologicznej

$
0
0

schlumberger2Firma Schlumberger Information Solutions udzieliła Instytutowi bezpłatnie licencji na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania Petrel, Techlog, PetroMod i Eclipse.

Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31.12.2012 r.

$
0
0

bilans zas-2013 2Jest już dostępne on-line najnowsze wydanie Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce - kompendium wiedzy o zasobach prawie 13 tysięcy złóż.

Konferencja "Kierunki rozwoju geoturystyki i wsparcie ochrony georóżnorodności w regionie świętokrzyskim"

$
0
0

konf14 czerwca 2013 r. w Chęcinach odbyła się konferencja poświęcona geoturystyce w regionie świętokrzyskim. Spotkanie było zwieńczeniem pierwszego szkolenia przewodników geoparkowych w Polsce w ramach projektu Geo-Guide.


Nowe atrakcje turystyczne w gminie Strzegowo na Nizinie Północnomazowieckiej

$
0
0

lapidarium222 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium Głazów Narzutowych w Strzegowie i dwóch ścieżek geologiczno-edukacyjnych wiodących przez pełen pamiątek historycznych polodowcowy obszar gminy.

Sukces seminarium „Energia geotermalna dla pogranicza polsko-saksońskiego”

$
0
0

TGT logoPierwsze seminarium informacyjne skierowane do interesariuszy projektu TransGeoTherm już za nami! Na przeszkodzie nie stanęła mu nawet fala powodziowa na Nysie Łużyckiej. Seminarium odbyło się bowiem 4 czerwca 2013 r. w Zgorzelcu, przez który przechodziła właśnie wysoka woda. Spotkanie zostało zorganizowane w pięknym secesyjnym budynku Górnołużyckiej Hali Pamięci, w której obecnie mieści się Miejski Dom Kultury. Budynek, który zasłynął w niedawnej historii Polski i Niemiec jako miejsce podpisania tzw. układu zgorzeleckiego w roku 1950, tym razem posłużył do upowszechniania wiedzy nt. możliwości wykorzystania energii geotermalnej w polsko-saksońskim obszarze transgranicznym.

 

Uczestnicy seminarium reprezentowali wiele różnych podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem energii geotermalnej – od jednostek samorządu terytorialnego, poprzez instytucje naukowe, urzędy, KWB Turów, KGHM, po inwestorów prywatnych. Wszystkim tym osobom organizatorzy dziękują za obecność i aktywny udział w dyskusji, tym bardziej że spotkanie nieszczęśliwie zbiegło się z powodzią w regionie.

 

Seminarium podzielone było na dwie części – w sesji porannej i południowej zostały wygłoszone prelekcje dotyczące głównych założeń i planowanych rezultatów projektu TransGeoTherm, budowy geologicznej obszaru realizacji projektu, przepisów prawnych związanych z wykorzystaniem niskotemperaturowej energii geotermalnej, rozwoju geotermii niskotemperaturowej w Saksonii oraz aspektów technicznych i wydajności instalacji pomp ciepła. Prelekcje przygotowali i wygłosili pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB: dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój i dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, oraz Pani Karina Hofmann – przedstawicielka saksońskiego partnera projektu Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie i Pan Markus Hochstein, reprezentujący firmę geoENERGIEKonzept GmbH, zajmującą się projektowaniem i instalowaniem pomp ciepła. Po każdej z prelekcji nawiązywała się żywa dyskusja. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły mapy potencjału geotermalnego, które będą efektem realizacji projektu, jak również doświadczenia gości z Saksonii związane z instalacją i eksploatacją instalacji pomp ciepła. 

 

W trakcie seminarium firmy zajmujące się instalacją pomp ciepła i badaniami geofizycznymi wystawiły w holu budynku swoje materiały promocyjne. Sesję południową zakończono wspólnym lunchem. Po nim odbyła się wizyta studyjna, podczas której przedstawiciel firmy PROMONT Sp.J. z Opola – Pan Józef Wystrach, zapoznał uczestników spotkania z instalacją pomp ciepła działającą w szpitalu w Sieniawce, zaprojektowaną i wykonaną przez ww. firmę.

 

Ostatnim punktem programu była krótka prelekcja dotycząca budowy geologicznej rejonu Zgorzelca i Görlitz, w tym złoża węgla brunatnego w Turoszowie, która miała miejsce w punkcie widokowym położonym nad skarpą kopalni.

 

Organizatorzy jeszcze raz dziękują uczestnikom za przybycie i zaangażowanie w dyskusję. Kolejne seminarium - tym razem organizowane z myślą o niemieckich odbiorcach projektu TransGeoTherm - odbędzie się 24 września 2013 r. w Muzeum Senckenberg w Görlitz. Seminarium podsumowujące projekt zaplanowane jest na czerwiec 2014 r. Serdecznie zapraszamy na oba wydarzenia!

 

alt

Uczestnicy seminarium zadają pytania…

 

alt

…organizatorzy udzielają odpowiedzi

 

alt

Sesja posterowa w trakcie przerwy w obradach

 

alt

Instalacja geotermalna w szpitalu w Sieniawce – objaśnia p. Józef Wystrach, PROMONT Sp.J.

 

alt

Prelekcja nt. budowy geologicznej rejonu projektu – objaśnia p. Zbigniew Marek, PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów

 

Strona projektu

 

Tekst: dr Maciej Kłonowski

Zdjęcia: mgr Dorota Russ

 

programmlogo      efrelogo plde

Zarysowują się kierunki współpracy z Europejską Platformą Instytutów Geotechnicznych (ELGIP)

$
0
0

logo elgipPracownicy instytutu wzięli udział w spotkaniu z sekretarzem ELGIP, platformy zrzeszającej największe europejskie instytucje naukowe w dziedzinie geotechniki, geologii inżynierskiej i inżynierii środowiska. Efekty rozmów są obiecujące...

Odszedł od nas Profesor Sylwester Marek

$
0
0

sylwester marek4Badacz soli kłodawskich, wgłębnej budowy Kujaw oraz stratygrafii dolnej kredy i granicy kredy z jurą. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Życzliwy Kolega i Wybitny Naukowiec.

 

Eksport i import surowców mineralnych w Polsce w 2012 r.

$
0
0

eksport import6

Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego podsumowali szczegółowe dane na temat obrotu surowcami mineralnymi w 2012 r. Wyeksportowaliśmy o 2,2% więcej surowców niż rok wcześniej, mimo to saldo w obrocie surowcami nadal pozostaje ujemne.

Viewing all 147 articles
Browse latest View live