Quantcast
Channel: Strona główna - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Zapraszamy do udziału w konferencji Shale Gas

$
0
0

Zapraszamy do udziału w konferencji Shale Gas as a Bridge Energy Carrier – from Fossil Fuels to Green Energy (Warszawa, 12 listopada 2013 r.)
śrdoda, 18 września 2013

shalegas 210 140Podczas konferencji eksperci Stowarzyszenia Europejskich Służb Geologicznych (EuroGeoSurveys) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawią kluczowe zagadnienia związane z zasobami gazu ziemnego z łupków oraz bezpieczeństwem środowiska naturalnego podczas prowadzenia prac poszukiwawczo-rozpoznawczych i eksploatacyjnych.

 

shalegas-bridge.pl


I Festiwal Geologiczny w Wieluniu

$
0
0


W dniach 27 i 28 września odbył się w Wieluniu I Festiwal Geologiczny. Głównym celem imprezy była popularyzacja wiedzy przyrodniczej i promocja regionu. W bogatym programie festiwalu, który został zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Wieluń, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Wieluński Dom Kultury, znalazło się wiele atrakcji.


Festiwal otworzyła konferencja naukowa Jura na bursztynowym szlaku – geoturystyczne wykorzystanie Wyżyny Wieluńskiej, podczas której prof. Andrzej Wierzbowski opowiedział o krainie skałek jurajskich, dr Ditta Kicińska o zjawiskach krasowych i jaskiniach, a dr Adam Szynkiewicz zaprezentował najciekawsze stanowiska geologiczne Wyżyny Wieluńskiej. Referat dr Błażeja Błażejowskiego dotyczył ciekawych odkryć geologicznych w okolicach Sławna. Z kolei mgr Monika Krzeczyńska i mgr Paweł Woźniak starali się odpowiedzieć na pytanie, czy należy bać się geologii. Ich wykład miał zachęcić nauczycieli geografii i środowiska do atrakcyjnego i przystępnego przedstawiania zagadnień geologicznych.


Po konferencji nastąpiło otwarcie wystawy Życie w czasie i przestrzeni, prezentującej eksponaty z kolekcji Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie na tle przepięknych obrazów autorstwa Agaty Olszyńskiej, malarki będącej pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego. Wystawa będzie czynna do 1 grudnia 2013 r.

 

wystawa

Fragment ekspozycji „Życie w czasie i przestrzeni". Fot. P. Szrek


Pod wieczór odbyła się projekcja filmu przyrodniczego Taki pejzaż „Krajobrazy Jurajskie", traktującego m.in. o rezerwacie Węże i Jaskini Ewy. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu było spotkanie z jednym z autorów filmu – prof. Andrzejem Wierzbowskim z Państwowego Instytutu Geologicznego.


Drugiego dnia w Muzeum Wsi Wieluńskiej były wygłaszane referaty popularnonaukowe, m.in. o największym w Europie środkowej deszczu meteorytów żelaznych Morasko, który spadł w okolicach Poznania, a także o niedźwiedziu jaskiniowym, tajemniczym świecie jaskiń i zachodzących w nich procesach krasowych. Ponadto odbyły się warsztaty geologiczne oraz poświęcone technologii GIS, zorganizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny i firmę ESRI. Najmłodsi uczestnicy mogli także obejrzeć film w minikinie 3D albo zajrzeć do wnętrza dinozaura.


Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyła się towarzysząca festiwalowi wycieczka geologiczna do kamieniołomu w Lisowicach, gdzie każdy mógł znaleźć skamieniałość do prywatnej kolekcji, np. amonita albo gąbkę. Wycieczkę poprowadził prof. Andrzej Wierzbowski.


W tym samym czasie na plantach przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej przez dwa dni odbywał się Piknik Geologiczny. Placówki naukowe oraz regionalne stowarzyszenia, muzea i samorządy, zaprezentowały na nim ekspozycje ukazujące historię i oblicze okolic Wielunia sprzed milionów lat. Do grona wystawców należały m.in.: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Miasta i Gminy Wieluń wraz z Wieluńskim Domem Kultury, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie, Urząd Miasta Bełchatowa – realizator ekspozycji PGE Giganty Mocy, Oddział Jurajski PTTK, Urząd Miasta i Gminy Działoszyn oraz działające na terenie gminy kopalnie.


Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Można w nim było obejrzeć okazy polskich skał i wziąć udział w konkursie ich rozpoznawania. Najwięcej uwagi goście stoiska poświęcali skamieniałościom wielkich jurajskich amonitów, które licznie występują w mezozoicznych skałach okolic Wielunia.

 

rozpoznawanie skal

Nauka rozpoznawania skał w stoisku Państwowego Instytutu Geologicznego. Fot. M. Kowalska


Festiwal Geologiczny był efektem bardzo owocnej współpracy Urzędu Miasta i Gminy Wieluń z Państwowym Instytutem Geologicznym Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie.


Tekst: Maja Kowalska

Hot Dry Rocks w Polsce

$
0
0

hdrGeolodzy wyznaczyli na terenie naszego kraju kilka obszarów występowania suchych gorących skał. Wstępne wyniki badań wskazują, że ich ciepło można będzie wykorzystać do produkcji energii elektrycznej nowoczesnymi metodami Hot Dry Rocks lub Enhanced Geothermal Systems.

Rada Główna Instytutów Badawczych obradowała w PIG-PIB

$
0
0

rada-miniW Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie dnia 7 października br. odbyło się II posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Państwowy Instytut Geologiczny na targach POLEKO

$
0
0

hala3Ponad 500 wystawców z 20 państw, największe spotkanie sektora ochrony środowiska... i znów zostaliśmy wyróżnieni.

Bezpieczeństwo surowcowe Polski – budowanie strategii działania

$
0
0

sala miniOd lat zainteresowanie społeczeństwa, mediów i polityków ogniskuje się na bezpieczeństwie energetycznym kraju. Nieenergetyczne surowce mineralne  pomijano w rozważaniach, mimo że w gospodarce są równie ważne jak węgiel czy gaz ziemny. To podejście zaczyna się zmieniać.

Tour Salon 2013

$
0
0


W dniach 17–19 października 2013 r. w Poznaniu odbyły się 24. Międzynarodowe Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2013. Targi te co roku są organizowane pod hasłem Biznes dla turystyki. Mottem tej edycji było W trzy dni dookoła świata. Krajem partnerskim Tour Salon 2013 została Japonia, a partnerstwo regionu zagranicznego przypadło regionowi Veneto ze stolicą w Wenecji. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Polska Izba Turystyki oraz miasto Poznań objęły imprezę honorowym patronatem.

 

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który w targach wziął udział po raz piąty, zaprezentował swoje dokonania i ofertę z zakresu geoturystyki, ochrony georóżnorodności i geoedukacji. Stoisko Instytutu usytuowane było w pawilonie, w którym ekspozycje przedstawiły przede wszystkim jednostki samorządowe oraz regionalne organizacje turystyczne nastawione na prezentację swoich dokonań kulturalnych i promocję turystyki w kraju i za granicą. W naszym stoisku wystawienniczym można było zapoznać się z głównymi założeniami geoturystyki oraz możliwościami jej rozwoju w Polsce. Oferta Państwowego Instytutu Geologicznego została skierowana do przedstawicieli gmin, powiatów, urzędów marszałkowskich i organizacji turystycznych.

 

 toursalon13-ms

 

Wystawiliśmy foldery i publikacje popularnonaukowe Państwowego Instytutu Geologicznego, przede wszystkim informujące o działalności Instytutu w zakresie ochrony i popularyzacji przyrody nieożywionej kraju. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyła się wydana niedawno publikacja poświęcona Geostradzie Sudeckiej - najdłuższej trasie geologiczno-turystyczno-edukacyjnej po polskich i czeskich Sudetach. Publikacja to 230-stronicowy przewodnik geologiczno-turystyczny, w którym opisano około 300 miejsc szczególnie ciekawych pod względem geologiczno-turystycznym z obszaru Sudetów (więcej o publikacji). Projekt Geostrada Sudecka został zrealizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny-PIB we współpracy z Czeską Służbą Geologiczną w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na lata 2007–2013 i był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (strona projektu Geostrada Sudecka).

 

toursalon13-mk


Targi Tour Salon pozwalają na nawiązywanie kontaktów biznesowych, wymianę wiedzy oraz dają możliwość zapoznania się z ofertami na najbliższy sezon turystyczny. Co roku gromadzą setki wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz wielotysięczną publiczność – zarówno profesjonalistów z branży turystycznej, jak i klientów indywidualnych. Tegoroczna edycja tych największych w kraju targów turystycznych zgromadziła blisko 600 wystawców z 35 krajów. Dzięki obecności przedstawicieli wszystkich polskich województw, Tour Salon przyczyniają się również do promowania krajowych regionów turystycznych i propagowania walorów Polski za granicą, tym samym pomagają budować markę i wizerunek naszego kraju.


Wśród wystawców byli także przedstawiciele portali internetowych, wydawnictw, gestorzy bazy noclegowej, hoteli i obiektów z ofertą SPA & wellness, przewoźnicy oraz wiele innych podmiotów z branży. W programie targów znalazły się liczne konferencje, warsztaty, prezentacje, pokazy i konkursy. Można było odwiedzić ekspozycje specjalne, m.in. WySPA Zdrowia, Turystyka Biznesowa oraz Turystyka Aktywna – EXTREME. Targi są także miejscem spotkań ze znakomitymi podróżnikami, w tym roku spotkać można było sławnych globtroterów Martynę Wojciechowską, Marcina Kydryńskiego i Marka Kamińskiego. Dzięki współpracy targów Tour Salon z National Geographic Traveler, organizatorem plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski, zwiedzający mogli oglądać towarzyszącą konkursowi wystawę fotograficzną. Znalazły się na niej zdjęcia najpiękniejszych zakątków Polski, które wygrały pierwszą i drugą edycję plebiscytu, oraz wybranych tegorocznych nominowanych miejsc. Podczas Targów można było zapoznać się z książkami nagrodzonymi w XXII edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Prezentowane były tam albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, informatory krajoznawcze i foldery.


Więcej informacji dotyczących Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2013 znajduje się na stronie http://www.tour-salon.pl/. Kolejna edycja targów odbędzie się 23-25 października 2014 r.


Tekst: Maja Kowalska

Zdjęcia: Michalina Ścibisz-Kosanowska i Maja Kowalska

PIG-PIB na Pomorskich Dniach Energii

$
0
0

Czy w rejonie pomorskim są złoża gazu i ropy? Jaka jest technologia poszukiwań gazu z łupków? Czy poszukiwania są bezpieczne dla środowiska?

 

Właśnie na te pytania najczęściej odpowiadali pracownicy reprezentujący Państwowy Instytutu Geologiczny na Pomorskich Dniach Energii i Targach Technicon Innowacje 2013, które odbyły się w hali Amber Expo w Gdańsku w dniach 24-25.10.2013 r.

 

W imprezie, zorganizowanej już po raz trzeci przez stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, wzięło udział około 30 wystawców, a Państwowy Instytut Geologiczny zaprezentował się po raz pierwszy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska oraz Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Gospodarki.

 

Tematem przewodnim była energia, sposoby jej pozyskiwania oraz oszczędnego wykorzystania, a także nowe wynalazki. W ramach tego festiwalu energii zorganizowano targi, konferencje, prezentacje i debaty, w których uczestniczyły liczne instytucje naukowe, przedsiębiorcy z branży energetycznej, uczelnie oraz stowarzyszenia. Licznie przybyłym dzieciom i młodzieży zaproponowano różne działania edukacyjne, w tym konkursy.

 

stoisko

Państwowy Instytut Geologiczny przygotował w ramach targów ciekawą ekspozycję dotyczącą gazu z łupków oraz geotermii wysoko- i niskotemperaturowej. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na unikalne eksponaty prezentowane w stoisku.

 

eksponaty

Każdy chciał na własne oczy zobaczyć, jak wygląda płyn szczelinujący, proppant lub płuczka, wykorzystywane podczas poszukiwań gazu z łupków.

 

Zagadnieniem występowania złóż gazu z łupków na terenie Pomorza zainteresowana była szczególnie młodzież ze szkół wyższych i ponadgimnazjalnych, widząca w nowej, szybko rozwijającej się branży szansę na znalezienie ciekawej pracy.

 

W ramach Pomorskich Dni Energii zorganizowano również kawiarenki dyskusyjne pod hasłem „Spotkaj się przy kawie z ekspertem”, w których można było dyskutować na tematy związane z branżą energetyczną.

 

 kawiarenka

W kawiarence poświęconej gazowi z łupków jednym z ekspertów był dr Mirosław Lidzbarski z Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku (pierwszy z lewej).

 

Tekst: Anita Starzycka i Dorota Koszka-Maroń
Zdjęcia: Dorota Koszka-Maroń


Żegnamy śp. Tadeusza Mazowieckiego

$
0
0

tadeusz mazowieckiPierwszego Premiera niepodległej III Rzeczypospolitej Polskiej, współtwórcę demokratycznych przemian w naszym kraju, Kawalera Orderu Orła Białego... Dobrego Człowieka.

 

Dyrekcja Instytutu

Grzegorz Pieńkowski profesorem

$
0
0

prof pienkowskiW dniu 8 listopada dyrektor ds. współpracy i promocji Państwowego Instytutu Geologicznego Grzegorz Pieńkowski otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na profesora nauk o Ziemi. Pan profesor specjalizuje się w sedymentologii, stratygrafii, paleoekologii i paleoklimatologii. Serdecznie gratulujemy.

 

Redakcja

Konferencja Shale Gas as a Bridge Energy Carrier – from Fossil Fuels to Green Energy

$
0
0

panel-miniPrzedstawiciele europejskich służb geologicznych i Komisji Europejskiej rzucili nowe światło na rolę gazu z łupków w Europie.

PIG-PIB na GIS Day 2013

$
0
0

W dniu 21 listopada w Centrum Wodnym SGGW w Warszawie odbyła się kolejna edycja GIS Day – „GIS w Stolicy", w tym roku przebiegała pod hasłem „Człowiek – Środowisko – Technika". Dzień GIS to coroczne święto miłośników i użytkowników Systemów Informacji Geograficznej (Geographic Information Systems). Wydarzenie to już od 1987 roku obejmuje cały świat i jest częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej. Inicjatorami GIS Day są National Geographic Society oraz firma Environmental Systems Research Institute (ESRI). Impreza ma na celu popularyzację praktycznego zastosowania systemów informacji przestrzennej w różnych dziedzinach.


Organizatorami Dnia Gis "GIS w Stolicy" były koła naukowe i stowarzyszenia studenckie reprezentujące trzy warszawskie uczelnie: Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Warszawski oraz gospodarza imprezy - Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Podobnie jak w zeszłym roku w „Dniu GIS" wzięli udział przedstawiciele PIG-PIB. W części wystawienniczej eksperci PIG-PIB prezentowali zasoby geoinformacyjne Instytutu, ze szczególnym uwzględnieniem atlasów geologiczno-inżynierskich.

 

pig-pib na gis day 2013 

Stoisko PIG-PIB w części wystawienniczej GISDay 2013

 

Państwowy Instytut Geologiczny był jednym z patronów honorowych tegorocznego Dnia GIS, obok wielu innych instytucji wspierających promocję i edukację na rzecz systemów informacji przestrzennej, m.in. Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Wojewody Mazowieckiego i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


Głównym punktem Dnia GIS była sesja referatowa podzielona na trzy części odpowiadające hasłom: Człowiek, Środowisko i Technika. Do udziału w sesji referatowej zaproszono przedstawicieli środowisk akademickich, instytucji naukowo-badawczych i firm komercyjnych. W ramach sesji referatowych Środowisko mgr Adam Roguski przedstawił prezentację Zastosowanie narzędzi analitycznych GIS w kartografii geologiczno-inżynierskiej.

 

 pig-pib na gis day 2013

Prezentacja Adama Roguskiego Zastosowanie narzędzi analitycznych GIS w kartografii geologiczno-inżynierskiej cieszyła się dużym zainteresowaniem


Uzupełnieniem sesji referatowej były pokazy i prezentacje, w czasie których uczestnicy mogli się zapoznać z najnowszymi realizacjami i technologiami GIS. Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja bezzałogowego systemu latającego UAV (bezzałogowy „dron – śmigłowiec").


Należy zwrócić uwagę na dużą frekwencję na tegorocznym GIS Day. Organizatorzy szacują liczbę odwiedzających na około 800 osób. Udział w tego typu popularnonaukowych wydarzeniach wpisuje się w misję PIG-PIB i jest dobrą okazją do promocji Instytutu i danych przez niego gromadzonych wśród środowiska osób związanych z systemami informacji przestrzennej. Biorąc pod uwagę rozwijającą się formułę GIS Day, należy mieć nadzieję, że kolejna edycja będzie równie ciekawa jak tegoroczna. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie organizatorów www.gisday.waw.pl

 

Tekst: Grzegorz Ryżyński
Zdjęcia: organizatorzy GISDay 2013

PIG-PIB będzie współpracować z chilijską służbą geologiczną SERNAGEOMIN

$
0
0

chile2013Obszarami współpracy będą między innymi: geozagrożenia, surowce mineralne oraz badania podstawowe, w tym datowanie minerałów i skał.

 

 

 

 

Ciepło ziemi ogrzeje szkołę w Chotomowie

$
0
0

szkoła chotomówPaństwowy Instytut Geologiczny sprawuje nadzór nad wykonaniem pomp ciepła w Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowym w gminie Jabłonna k. Warszawy.

 

 

 

PIG-PIB na pierwszym w Polsce kongresie poświęconym polsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej - POLANDAFRICA 2013

$
0
0

 

W dniach 26-27 listopada 2013 r. odbył się w Łodzi kongres POLANDAFRICA 2013 - pierwszy w Polsce kongres poświęcony polsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej, zorganizowany z inicjatywy Polskiej Centralnej Izby Handlowej w Łodzi we współpracy z Instytutem Afrykańskim oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wzięło w nim udział około pół tysiąca osób, w tym przedstawiciele władz państwowych – m.in. wicepremier Janusz Piechociński i minister Olgierd Dziekoński, ministrowie i ambasadorowie państw afrykańskich (Kenii, Etiopii, Libii, Angoli, RPA, Algierii, Egiptu, Maroka, Republiki Demokratycznej Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei, Ruandy, Sudanu i Namibii), liczni polscy i afrykańscy przedsiębiorcy, a także naukowcy, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Otwierając kongres, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił rosnące znaczenie krajów afrykańskich jako partnerów gospodarczych Polski, o czym świadczy dynamika wymiany handlowej. W ostatnich dwóch latach nastąpił trzykrotny wzrost wartości tej wymiany. Mimo to w dalszym ciągu nie jest ona zadowalająca, gdyż odpowiada obecnie jedynie 1% wartości wymiany handlowej z krajami UE. Stąd też rząd RP sformułował program „Go Africa”, którego celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do inwestowania na kontynencie afrykańskim.

 

Do inwestycji w Afryce przekonywał również Jacek Jankowski – ambasador RP w Etiopii akredytowany przy Unii Afrykańskiej. Stwierdził on, że Afryce nie jest potrzebna pomoc rozwojowa, lecz partnerska współpraca gospodarcza, przynosząca obopólne korzyści. Uznał także, że Polska w niewielkim stopniu wykorzystuje setki afrykańskich absolwentów wykształconych na polskich uczelniach do poszerzania kontaktów gospodarczych z ich rodzinnymi krajami.

 

Ministrowie i ambasadorowie państw afrykańskich (Kenii, Etiopii, Libia, Angoli, RPA, Algierii, Egiptu, Maroka, Republiki Demokratycznej Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei, Ruandy Sudanu, Namibii) zachęcali z kolei do dwustronnej współpracy, wskazując przy tym najbardziej obiecujące dziedziny. Prawie wszyscy za największy atut swojego państwa uznali potencjał surowcowy.  

 

W surowcową tematykę kongresu doskonale wpisało się wystąpienie reprezentanta Państwowego Instytutu Geologicznego, dr hab. Stanisława Wołkowicza, który przedstawił potencjał i bogate doświadczenia Instytutu we współpracy z Angolą i Zambią w dziedzinie geologii surowców mineralnych i badań geośrodowiskowych (zobacz prezentację). Zaznaczył również, że dzięki wieloletnim działaniom w Afryce, w tym także w ramach projektów realizowanych wspólnie z EuroGeoSurveys, PIG-PIB ma wiele do zaoferowania potencjalnym polskim inwestorom na tym kontynencie. Instytut może przygotowywać profesjonalną informację o zasobach surowców mineralnych poszczególnych państw afrykańskich, opracowywać analizy geologiczno-gospodarcze złóż, analizy porządku prawnego w dziedzinie koncesjonowania prac poszukiwawczych i eksploatacji, a także prowadzić kompleksowe badania geologiczne i geośrodowiskowe. Ponadto PIG-PIB może się poszczycić dobrymi stosunkami ze służbami geologicznymi wielu krajów afrykańskich.

 

Prezentacja dr. Wołkowicza wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy i zaowocowała wieloma nieformalnymi dyskusjami nt. możliwej współpracy. Fakt ten potwierdza znaczącą rolę Instytutu jako istotnego partnera i doradcy przedsiębiorców planujących inwestycje w przemysł surowcowy na kontynencie afrykańskim.

 

Tekst: Olga Rataj i Stanisław Wołkowicz

 


PIG-PIB testuje nową metodę odmetanowania pokładów węgla

$
0
0

wiertnia-minW tym celu rozpoczęto właśnie wiercenie otworu Wesoła PIG-1. Jeśli testy się powiodą, nowa metoda odmetanowania kopalń i odzysku metanu kierunkowymi otworami powierzchniowymi znajdzie zastosowanie w górnictwie.

Boże Narodzenie 2013

$
0
0

 

choikna3Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w Nowym Roku!


Życzy Redakcja

Mapy geologiczne zawsze pod ręką – w telefonie, na tablecie i w terenie

$
0
0

geologia mobilnaChcesz poznać budowę geologiczną wybranego obszaru Polski? A może sprawdzić, jakie atrakcje geoturystyczne są blisko ciebie? Skorzystaj z aplikacji Geologia mobilna, która umożliwia dostęp do baz danych i map geologicznych.

PIG-PIB na Pomorskich Dniach Energii

$
0
0

Czy w rejonie pomorskim są złoża gazu i ropy? Jaka jest technologia poszukiwań gazu z łupków? Czy poszukiwania są bezpieczne dla środowiska?

 

Właśnie na te pytania najczęściej odpowiadali pracownicy reprezentujący Państwowy Instytutu Geologiczny na Pomorskich Dniach Energii i Targach Technicon Innowacje 2013, które odbyły się w hali Amber Expo w Gdańsku w dniach 24-25.10.2013 r.

 

W imprezie, zorganizowanej już po raz trzeci przez stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, wzięło udział około 30 wystawców, a Państwowy Instytut Geologiczny zaprezentował się po raz pierwszy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska oraz Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Gospodarki.

 

Tematem przewodnim była energia, sposoby jej pozyskiwania oraz oszczędnego wykorzystania, a także nowe wynalazki. W ramach tego festiwalu energii zorganizowano targi, konferencje, prezentacje i debaty, w których uczestniczyły liczne instytucje naukowe, przedsiębiorcy z branży energetycznej, uczelnie oraz stowarzyszenia. Licznie przybyłym dzieciom i młodzieży zaproponowano różne działania edukacyjne, w tym konkursy.

 

stoisko

Państwowy Instytut Geologiczny przygotował w ramach targów ciekawą ekspozycję dotyczącą gazu z łupków oraz geotermii wysoko- i niskotemperaturowej. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na unikalne eksponaty prezentowane w stoisku.

 

eksponaty

Każdy chciał na własne oczy zobaczyć, jak wygląda płyn szczelinujący, proppant lub płuczka, wykorzystywane podczas poszukiwań gazu z łupków.

 

Zagadnieniem występowania złóż gazu z łupków na terenie Pomorza zainteresowana była szczególnie młodzież ze szkół wyższych i ponadgimnazjalnych, widząca w nowej, szybko rozwijającej się branży szansę na znalezienie ciekawej pracy.

 

W ramach Pomorskich Dni Energii zorganizowano również kawiarenki dyskusyjne pod hasłem „Spotkaj się przy kawie z ekspertem”, w których można było dyskutować na tematy związane z branżą energetyczną.

 

 kawiarenka

W kawiarence poświęconej gazowi z łupków jednym z ekspertów był dr Mirosław Lidzbarski z Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku (pierwszy z lewej).

 

Tekst: Anita Starzycka i Dorota Koszka-Maroń
Zdjęcia: Dorota Koszka-Maroń

Apel do przedsiębiorców eksploatujących złoża kopalin

$
0
0

bilans-kopalniaPrzypominamy, że 15 marca upływa ustawowy termin przekazywania raportów o zmianach zasobów kopalin.

 

Viewing all 147 articles
Browse latest View live