Najnowsze wydanie tego cennego źródła wiedzy o surowcach mineralnych ukazało się niedawno drukiem i jest już dostępne on-line na naszej stronie internetowej.
Najnowsze wydanie tego cennego źródła wiedzy o surowcach mineralnych ukazało się niedawno drukiem i jest już dostępne on-line na naszej stronie internetowej.
Już po raz kolejny Państwowy Instytut Geologiczny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na aukcję WOŚP przekazaliśmy wyjątkową gratkę dla kolekcjonerów skał.
W Muzeum Geologicznym w Warszawie odbyła się nietypowa, jak na tę instytucję, uroczystość - świętowano 10. rocznicę powstania EarthCachea, quizu geologicznego, istniejącego w ramach międzynarodowej gry terenowej, tzw. geocachingu, polegającej na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek.
Wyniki badań potwierdziły, że rozmieszczenie pierwiastków w glebach zależy głównie od budowy geologicznej i klimatu. Anomalie antropogeniczne stwierdzono w obszarach eksploatacji złóż i wokół największych miast.
Specjaliści z europejskich służb geologicznych przygotowali unikatowy serwis internetowy, pokazujący zagrożenia geologiczne na obszarze 52 miast. Jest między nimi Warszawa i Nowy Sącz. W pracach brał udział Państwowy Instytut Geologiczny, jako polska służba geologiczna.
Etiopia liczy na współpracę z Polską w dziedzinie nowoczesnych badań geologicznych i poszukiwania złóż surowców mineralnych. Kulminacyjnym punktem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy służb geologicznych obu krajów.
Tylko trzy polskie ośrodki naukowo-badawcze znalazły się w pierwszej pięćsetce światowego rankingu Webometrics, oceniającego aktywność 8 000 instytucji sektora R&D poprzez ich obecność w Internecie. Wysokie, 14. miejsce zajęło Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego UW, 123. – Polska Akademia Nauk, a 366. – Państwowy Instytut Geologiczny.
Polska i Litwa rozpoczęły wymianę doświadczeń w dziedzinie poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków. W seminarium zorganizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej Litwy i Litewskiej Służby Geologicznej.
Po lutowym spotkaniu z I sekretarzem Ambasady DR Konga na czerwiec zapowiedziana jest wizyta dyrektora służby geologicznej tego kraju. Korespondencja dotycząca zakresu współpracy jeszcze trwa.
Kolejne spotkanie z delegatami Państwa Środka dobitnie świadczy o zacieśnianiu współpracy obu krajów w dziedzinie geologii. Tematem rozmów była wymiana specjalistów, możliwości uruchomienia dwustronnych projektów, a nawet utworzenie wspólnego centrum badawczego. Spotkanie odbyło się 17 kwietnia 2014 r.
To źródło informacji z kraju i ze świata, opracowanych przez specjalistów, nie tylko na temat zasobów, technologii poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków, ale także kwestii środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.
W dniach 8 i 9 maja br. w Państwowym Instytucie Geologicznym odbyły się XII Międzynarodowe Targi i Konferencje Geologiczne Geo-Eko-Tech.
Fala gwałtownych opadów deszczu, która dziś w nocy i w dniach następnych ma przechodzić nad południową Polską, może uruchomić osuwiska. Zaleca się zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi.
Ponownie gościliśmy w Instytucie delegatów chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów Naturalnych. Spotkanie dotyczyło gospodarki surowcami mineralnymi i stało się okazją do uzyskania informacji z pierwszej ręki, jak Chiny stały się trzecim krajem na świecie, w którym wydobycie gazu z łupków ruszyło na skalę przemysłową.
W południe, 14 maja 2014 r., w smutku i zadumie, pożegnaliśmy Prof. dr hab. Sonię Dybovą-Jachowicz, współtwórczynię polskiej szkoły palinologii, pracownika naukowego Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu.
15 i 16 maja 2014 r. odbyły się robocze spotkania przed planowaną na czerwiec wizytą kierownictwa Centrum Badań Geologicznych i Górniczych Demokratycznej Republiki Konga (Centre de Recherches Geologiques et Minieres, CRGM) w PIG-PIB. CRGM ma status agencji rządowej – narodowej służby geologicznej nadzorowanej przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetów i Badań Naukowych, dlatego rozmowy toczą się przy wsparciu Ambasady DR Konga (zob. PIG szykuje się do współpracy z DR Konga).
W spotkaniach udział wzięli Roger Ngimbi di Makwala, I sekretarz Ambasady DR Konga, Paweł Grotowski, radca ministra spraw zagranicznych RP i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Gospodarczej Polska–Kongo, oraz Tomasz Nałęcz, kierownik Działu Współpracy Zagranicznej PIG-PIB, Wojciech Brochwicz-Lewiński z tego działu i Wojciech Wołkowicz z Programu Geologia dla Zagospodarowania Przestrzennego i Budownictwa.
Powitanie na schodach Muzeum Geologicznego. Od lewej: dr Tomasz Nałęcz, Roger Ngimbi di Makwala, I sekretarz Ambasady DR Konga, oraz dr Wojciech Brochwicz-Lewiński
Efektem spotkania jest program wizyty, który będzie teraz uzgadniany z CRGM za pośrednictwem Ambasady DR Konga. W programie zostały uwzględnione postulaty Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Gospodarczej Polska–Kongo, a zwłaszcza ten dotyczący spotkania firm członkowskich z kierownictwem CRGM.
Zwiedzanie Muzeum Geologicznego. Od lewej: dr Tomasz Nałęcz, Roger Ngimbi di Makwala, I sekretarz Ambasady DR Konga, oraz dr Wojciech Brochwicz-Lewiński
Sekretarz Roger Ngimbi di Makwala zasygnalizował rosnące zainteresowanie czołowych kongijskich ośrodków akademickich włączeniem się do współpracy z CRGM i naszym instytutem. Dotyczy to szczególnie szkoleń specjalistycznych z geologii złożowej - dokumentacji oraz gospodarki złożami. Tym samym zwiększają się szanse owocnej współpracy z DR Konga, krajem wyjątkowo bogatym w surowce mineralne, a zarazem jednym z najbardziej intrygujących poligonów geologicznych świata.
Tekst: Tomasz Nałęcz i Wojciech Brochwicz-Lewiński
Zdjęcia: Zofia Galas
Zagrożenie osuwiskowe w Karpatach nadal trwa. Należy pamiętać, że osuwiska mogą się uaktywnić nawet kilka lub kilkanaście dni po opadach, które wystąpiły w dniach 14-16 maja. Są już wstępne wyniki badań nowo powstałych osuwisk.
Dziewięćdziesiąt pięć lat w służbie nauki i państwa to brzmi dumnie. Mimo szacownego wieku Instytut zaskakuje innowacyjnością. Jedna z najstarszych placówek polskiej nauki uruchamia supernowoczesną mikrosondę jonową SHRIMP IIe/MC – czwartą na świecie w tej konfiguracji.
Czy będziemy mogli korzystać z laboratoriów służb geologicznych w całej Europie? Całkiem możliwe, bo na spotkaniu w PIG przedstawiciele EuroGeoSurveys rozmawiali o wspólnej infrastrukturze badawczej i udostępnianiu swych laboratoriów służbom geologicznym zrzeszonym w EGS.
Polska i Litwa rozpoczęły wymianę doświadczeń w dziedzinie poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków. W seminarium zorganizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej Litwy i Litewskiej Służby Geologicznej.