Po lutowym spotkaniu z I sekretarzem Ambasady DR Konga na czerwiec zapowiedziana jest wizyta dyrektora służby geologicznej tego kraju. Korespondencja dotycząca zakresu współpracy jeszcze trwa.
Po lutowym spotkaniu z I sekretarzem Ambasady DR Konga na czerwiec zapowiedziana jest wizyta dyrektora służby geologicznej tego kraju. Korespondencja dotycząca zakresu współpracy jeszcze trwa.
Hasłem przewodnim majowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego były „Wyzwania geologii regionu lubelskiego w XXI wieku"
Pierwsze wnioski z warszawskich warsztatów EGS nt. infrastruktury badawczej i laboratoriów zyskały akceptację Komitetu Wykonawczego (ExCom) 6 czerwca 2014 r. Jest to kolejny krok poczyniony przez EuroGeoSurveys w staraniach o uzyskanie statusu Służby Geologicznej UE.
Najnowsze, 60. wydanie Bilansu... jest już dostępne on-line. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego mamy w Polsce 13 197 złóż kopalin – o ponad 250 złóż więcej niż rok wcześniej.
W 1964 r. prof. dr hab. Edward Rühle, dyrektor ówczesnego Instytutu Geologicznego, w celu usprawnienia prac związanych z badaniami Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego, zarządzeniem wewnętrznym nr 3 z dn. 5 lutego, powołał Pracownię Geologii Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego. Była to wówczas jedyna geologiczna placówka naukowo-badawcza w tej części kraju. Z czasem pracownia została przekształcona w Oddział Pomorski, który do dziś pełni bardzo ważną rolę w regionie, realizując na obszarze Pomorza Zachodniego zadania państwowej służby geologicznej i hydrogeologicznej. W tym roku minęło 50 lat od rozpoczęcia działalności.
Zarządzenie wewnętrzne nr 3 z dn. 5 lutego 1964 r., powołujące w IG Pracownię Geologii Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego
Uroczyste obchody złotego jubileuszu odbyły się 26 czerwca 2014 r. pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka.
Justyna Relisko-Rybak, dyrektor Oddziału Pomorskiego PIG-PIB, wita gości
O godz. 11 dyrektor Oddziału Pomorskiego, pani Justyna Relisko-Rybak powitała licznie przybyłych gości, reprezentujących zarówno administrację państwową, wyższe uczelnie, instytucje badawcze, jak i przedsiębiorstwa geologiczne.
Swą obecnością Oddział zaszczycili m.in.:
Po powitaniu głos zabrał dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, który w świetle przypadającego również na ten rok jubileuszu 95-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego podkreślił istotne znaczenie służb dla realizacji zadań państwa w zakresie dokumentowania zasobów surowców naturalnych i wód podziemnych.
Następnie dyrektor Justyna Relisko-Rybak przedstawiła bogatą historię szczecińskiej placówki Instytutu, prezentując dotychczasowe osiągnięcia i perspektywy przyszłych badań. Wystąpienie to uświadomiło zebranym, jak szeroka jest gama zadań, które od 50 lat realizują pracownicy Oddziału Pomorskiego PIG-PIB.
Uroczystości jubileuszowe stały się również doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń. Szacowny Jubilat - Oddział Pomorski PIG-PIB otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, przyznaną przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. To wielki zaszczyt dla Oddziału, gdyż zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odznaka ta jest nadawana jedynie tym osobom i instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej lub poprzez realizację swych zadań wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego. Odznakę tę złożył na ręce pani dyrektor Justyny Relisko-Rybak wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.
Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski przekazuje pani dyrektor Justynie Relisko-Rybak Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego
Odznakę Za zasługi dla Państwowego Instytutu Geologicznego otrzymały:
Michalina Ruszała – wieloletni pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego, a w latach 1986-1999 dyrektor placówki w Szczecinie. Dzięki zaangażowaniu i staraniom Pani Ruszałowej w 1995 r. placówka ta została podniesiona do rangi oddziału
Dorota Jańczuk – geolog powiatowy w Urzędzie Miasta Szczecin, od wielu lat aktywnie wspierający działania na rzecz organizacji konkursu dla młodzieży „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”
Złotą Odznaką Państwowego Instytutu Geologicznego zostali odznaczeni:
Odznaki wręczył osobiście dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.
Odznaczeni Złotą Odznaką Państwowego Instytutu Geologicznego: Bożena Walowska, Andrzej Piotrowski i Zenon Wiśniowski
Nastąpiły gratulacje - głos zabierali kolejno goście, składając życzenia, przekazując listy i materialne dowody uznania.
Obchody uświetniła sesja naukowa pt. Służba geologiczna dla nauki, gospodarki i społeczeństwa Pomorza Zachodniego. Na początku Andrzej Piotrowski zaprezentował Skarby geologiczne Pomorza Zachodniego, następnie Zenon Wiśniowski wyraził troskę o dobrą jakość wody dla ludności Pomorza Zachodniego. Sesję zakończyło ponowne wystąpienie Andrzeja Piotrowskiego, który w referacie Jak geologia przeplata się z historią, czyli „jak Czarniecki wracał się przez morze” ukazał wpływ warunków geologicznych i zmian klimatu na historię Polski. Na koniec wzniesiono toast za pomyślność placówki w Szczecinie i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie pracowników i zaproszonych gości przed budynkiem Oddziału Pomorskiego.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości z okazji 50-lecia Oddziału Pomorskiego PIG-PIB
Jak tradycja nakazuje, po zakończeniu oficjalnej części obchodów odbył się piknik, zorganizowany w zacisznym oddziałowym ogrodzie. Można było skosztować potraw z grilla, ciast oraz napojów orzeźwiających.
Piknik w ogrodzie
Złote gody minęły... A przed nami kolejne dziesięciolecia.
Tekst: Justyna Relisko-Rybak
Zdjęcia: Bartosz Kotrys
Minister środowiska odwołał prof. Jerzego Nawrockiego ze stanowiska dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora funkcję kierownika PIG-PIB będzie pełnić dotychczasowy zastępca dyrektora Roman Smółka.
Zagrożenie osuwiskowe w Karpatach nadal trwa. Należy pamiętać, że osuwiska mogą się uaktywnić nawet kilka lub kilkanaście dni po opadach, które wystąpiły w dniach 14-16 maja. Są już wstępne wyniki badań nowo powstałych osuwisk.
Zniszczone 3 budynki mieszkalne, liczne odcinki dróg, linia kolejowa z Tarnowa do granicy państwa – to bilans dotychczasowych strat. Państwowa służba geologiczna przyjęła około 60 zgłoszeń nowych osuwisk.
11 lipca br. polscy posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje zasady racjonalnego poszukiwania i wydobywania węglowodorów: gazu ziemnego, w tym łupkowego, oraz ropy naftowej.
Na podstawie ustawy o instytutach badawczych Rada Naukowa PIG-PIB ogłosiła konkurs na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
1 sierpnia 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje zasady poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego, w tym łupkowego, oraz ropy naftowej. Więcej informacji o nowym prawie zawiera komunikat Ministerstwa Środowiska z 14 lipca br.
Dnia 25 sierpnia 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Ustawa reguluje opodatkowanie zysków z eksploatacji węglowodorów.
Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego podsumowali szczegółowe dane na temat obrotu surowcami mineralnymi w 2013 r. Wyeksportowaliśmy o 17,2% więcej surowców niż rok wcześniej, mimo to saldo w obrocie surowcami nadal pozostaje ujemne.
Państwowy Instytut Geologiczny i Białoruski Instytut Geologiczny podjęły działania zmierzające do prowadzenia wspólnych badań monitoringowych transgranicznych wód podziemnych. Polem do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie stały się warsztaty zorganizowane w PIG w dniach 26-27 sierpnia 2014 r.
W budynku zastosowano innowacyjny system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, wykorzystujący energię zmagazynowaną w gruncie. Nadzór naukowy nad wykonaniem instalacji prowadzili geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego.
16 września 2014 r. w siedzibie PIG-PIB w Warszawie odbyły się 3. tematyczne warsztaty pt. Formalno-prawne aspekty związane z zakończeniem eksploatacji kopalin ze złóż.
Specjaliści z Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie i Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili na nich zagadnienia związane z likwidacją zakładów górniczych, rekultywacją terenów po eksploatacji kopalin oraz rekultywacją wyrobisk z zastosowaniem odpadów. Referaty wygłosili: mgr inż. Lidia Król - zastępca dyrektora OUG w Warszawie, mgr inż. Agnieszka Cybulska i mgr Antoni Giłka - nadinspektorzy ds. geologii i ochrony środowiska z OUG w Warszawie i dr Joanna Fajfer z PIG-PIB, która specjalizuje się w tematyce związanej z gospodarką odpadami.
Liczny udział w warsztatach wzięli przedstawiciele organów administracji geologicznej szczebla powiatowego, urzędów marszałkowskich i Ministerstwa Środowiska, studenci i absolwenci wydziałów geologii i górnictwa, jak również pracownicy firm z branży górniczej.
Otwarcie warsztatów – słowo wstępne wygłasza dyrektor PIG-PIB ds. państwowej służby geologicznej Andrzej Przybycin. Fot. J. Krasuska
Zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, a ożywiona dyskusja i liczne pytania kierowane przez uczestników szkolenia do prelegentów potwierdzają potrzebę organizowania tego typu szkoleń oraz wymiany doświadczeń w pracy organów administracji geologicznej.
Warsztaty zostały zorganizowane przez dr Kamillę Olejniczak i mgr Joannę Krasuską w ramach projektu Geologia Samorządowa, finansowanego ze środków NFOŚiGW.
Tekst: Kamilla Olejniczak
Chcielibyśmy poznać Państwa opinię na temat udostępniania danych on-line przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Wyniki ankiety umożliwią nam lepsze dostosowanie formy przekazu informacji do Państwa potrzeb i oczekiwań. Udział w ankiecie jest anonimowy.
W dniach 24–26 września 2014 r. wybitni eksperci z 22 państw obradowali w Warszawie na temat nowych możliwości wykorzystania skał łupkowych. Zainteresowanie tymi skałami wciąż wzrasta. Badania są prowadzone nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale i w wielu innych regionach świata.
Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi eksperymentalne badania, których celem jest zmniejszenie zagrożenia metanowego w polskim górnictwie i pozyskanie metanu z pokładów węgla do celów przemysłowych. Obecnie trwają przygotowania do zabiegu szczelinowania, który w warunkach czynnej kopalni będzie przeprowadzony po raz pierwszy w Polsce.
W dniach 24–26 września 2014 r. wybitni eksperci z 22 państw obradowali w Warszawie na temat nowych możliwości wykorzystania skał łupkowych. Zainteresowanie tymi skałami wciąż wzrasta. Badania są prowadzone nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale i w wielu innych regionach świata.