Quantcast
Channel: Strona główna - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Państwowy Instytut Geologiczny szykuje się do współpracy z Demokratyczną Republiką Konga

$
0
0

flaga dr kongoPo lutowym spotkaniu z I sekretarzem Ambasady DR Konga na czerwiec zapowiedziana jest wizyta dyrektora służby geologicznej tego kraju. Korespondencja dotycząca zakresu współpracy jeszcze trwa.

 

 


83. Zjazd Naukowy PTG

$
0
0

bogdanka2Hasłem przewodnim majowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego były „Wyzwania geologii regionu lubelskiego w XXI wieku"

Służba Geologiczna Unii Europejskiej szansą dla naszej geologii

$
0
0

egs2014

Pierwsze wnioski z warszawskich warsztatów EGS nt. infrastruktury badawczej i laboratoriów zyskały akceptację Komitetu Wykonawczego (ExCom) 6 czerwca 2014 r. Jest to kolejny krok poczyniony przez EuroGeoSurveys w staraniach o uzyskanie statusu Służby Geologicznej UE.

 

Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31.12.2013 r.

$
0
0

bilans zas 04Najnowsze, 60. wydanie Bilansu... jest już dostępne on-line. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego mamy w Polsce 13 197 złóż kopalin – o ponad 250 złóż więcej niż rok wcześniej.

50-lecie Oddziału Pomorskiego PIG-PIB

$
0
0

 

W 1964 r. prof. dr hab. Edward Rühle, dyrektor ówczesnego Instytutu Geologicznego, w celu usprawnienia prac związanych z badaniami Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego, zarządzeniem wewnętrznym nr 3 z dn. 5 lutego, powołał Pracownię Geologii Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego. Była to wówczas jedyna geologiczna placówka naukowo-badawcza w tej części kraju. Z czasem pracownia została przekształcona w Oddział Pomorski, który do dziś pełni bardzo ważną rolę w regionie, realizując na obszarze Pomorza Zachodniego zadania państwowej służby geologicznej i hydrogeologicznej. W tym roku minęło 50 lat od rozpoczęcia działalności.

 

 powolanie-min

Zarządzenie wewnętrzne nr 3 z dn. 5 lutego 1964 r., powołujące w IG Pracownię Geologii Wybrzeża Morskiego i Pomorza Zachodniego

 

Uroczyste obchody złotego jubileuszu odbyły się 26 czerwca 2014 r. pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka.

 

powitanie 

Justyna Relisko-Rybak, dyrektor Oddziału Pomorskiego PIG-PIB, wita gości

 

O godz. 11 dyrektor Oddziału Pomorskiego, pani Justyna Relisko-Rybak powitała licznie przybyłych gości, reprezentujących zarówno administrację państwową, wyższe uczelnie, instytucje badawcze, jak i przedsiębiorstwa geologiczne.

 

Swą obecnością Oddział zaszczycili m.in.:

  • wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego – Andrzej Jakubowski
  • geolog wojewódzki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – Witold Pulkowski
  • geolog powiatowy z Urzędu Miasta Szczecin – Dorota Jańczuk
  • dyrektor Działu Geologii w Landesamt für Bergbau, Geologie und Rohstoffe Brandenburg (Niemcy) – Angelika Seidemann
  • dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – Andrzej Kreft
  • dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie – Andrzej Borowiec
  • dyrektor Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego – prof. Stanisław Musielak
  • kierownik Zakładu Geologii Morza w Instytucie Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego – prof. Ryszard Kotliński
  • dyrektor Geoprojektu Szczecin – Marek Tarnawski
  • dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – prof. Jerzy Nawrocki i dyrektorzy oddziałów regionalnych PIG-PIB – Regina Kramarska, Paweł Aleksandrowski i Michał Krobicki
  • a także przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu i Szczecinie, Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej w Szczecinie, Wydziału Nauk o Ziemi US oraz Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Polskiej Akademii Nauk

 

Po powitaniu głos zabrał dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, który w świetle przypadającego również na ten rok jubileuszu 95-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego podkreślił istotne znaczenie służb dla realizacji zadań państwa w zakresie dokumentowania zasobów surowców naturalnych i wód podziemnych.

 

Następnie dyrektor Justyna Relisko-Rybak przedstawiła bogatą historię szczecińskiej placówki Instytutu, prezentując dotychczasowe osiągnięcia i perspektywy przyszłych badań. Wystąpienie to uświadomiło zebranym, jak szeroka jest gama zadań, które od 50 lat realizują pracownicy Oddziału Pomorskiego PIG-PIB.

 

Uroczystości jubileuszowe stały się również doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń. Szacowny Jubilat - Oddział Pomorski PIG-PIB otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, przyznaną przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. To wielki zaszczyt dla Oddziału, gdyż zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odznaka ta jest nadawana jedynie tym osobom i instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej lub poprzez realizację swych zadań wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego. Odznakę tę złożył na ręce pani dyrektor Justyny Relisko-Rybak wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.

 

gryf 

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski przekazuje pani dyrektor Justynie Relisko-Rybak Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego

 

Odznakę Za zasługi dla Państwowego Instytutu Geologicznego otrzymały:

 

m-ruszala

 

Michalina Ruszała – wieloletni pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego, a w latach 1986-1999 dyrektor placówki w Szczecinie. Dzięki zaangażowaniu i staraniom Pani Ruszałowej w 1995 r. placówka ta została podniesiona do rangi oddziału

 

 

 

 

d-janczuk

 

Dorota Jańczuk – geolog powiatowy w Urzędzie Miasta Szczecin, od wielu lat aktywnie wspierający działania na rzecz organizacji konkursu dla młodzieży „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

 

 

 

Złotą Odznaką Państwowego Instytutu Geologicznego zostali odznaczeni:

 

  • Bożena Walowska
  • Andrzej Piotrowski
  • Zenon Wiśniowski

 

Odznaki wręczył osobiście dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

 

nagrodzeni 

Odznaczeni Złotą Odznaką Państwowego Instytutu Geologicznego: Bożena Walowska, Andrzej Piotrowski i Zenon Wiśniowski

 

Nastąpiły gratulacje - głos zabierali kolejno goście, składając życzenia, przekazując listy i materialne dowody uznania.

 

Obchody uświetniła sesja naukowa pt. Służba geologiczna dla nauki, gospodarki i społeczeństwa Pomorza Zachodniego. Na początku Andrzej Piotrowski zaprezentował Skarby geologiczne Pomorza Zachodniego, następnie Zenon Wiśniowski wyraził troskę o dobrą jakość wody dla ludności Pomorza Zachodniego. Sesję zakończyło ponowne wystąpienie Andrzeja Piotrowskiego, który w referacie Jak geologia przeplata się z historią, czyli „jak Czarniecki wracał się przez morze” ukazał wpływ warunków geologicznych i zmian klimatu na historię Polski. Na koniec wzniesiono toast za pomyślność placówki w Szczecinie i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie pracowników i zaproszonych gości przed budynkiem Oddziału Pomorskiego.

 

pamiatkowe 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości z okazji 50-lecia Oddziału Pomorskiego PIG-PIB

 

Jak tradycja nakazuje, po zakończeniu oficjalnej części obchodów odbył się piknik, zorganizowany w zacisznym oddziałowym ogrodzie. Można było skosztować potraw z grilla, ciast oraz napojów orzeźwiających.

 

piknik 

Piknik w ogrodzie

 

Złote gody minęły... A przed nami kolejne dziesięciolecia.

Tekst: Justyna Relisko-Rybak
Zdjęcia: Bartosz Kotrys

Zmiana na stanowisku dyrektora PIG-PIB

$
0
0

logo-pigMinister środowiska odwołał prof. Jerzego Nawrockiego ze stanowiska dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora funkcję kierownika PIG-PIB będzie pełnić dotychczasowy zastępca dyrektora  Roman Smółka.

Komunikat Państwowej Służby Geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym w Karpatach

$
0
0

osuwiskoZagrożenie osuwiskowe w Karpatach nadal trwa. Należy pamiętać, że osuwiska mogą się uaktywnić nawet kilka lub kilkanaście dni po opadach, które wystąpiły w dniach 14-16 maja. Są już wstępne wyniki badań nowo powstałych osuwisk.

Aktywność osuwisk - stan na 9.06.2014

$
0
0

stryszawa2Zniszczone 3 budynki mieszkalne, liczne odcinki dróg, linia kolejowa z Tarnowa do granicy państwa – to bilans dotychczasowych strat. Państwowa służba geologiczna przyjęła około 60 zgłoszeń nowych osuwisk.


Prawo geologiczne i górnicze uchwalone

$
0
0

sejm11 lipca br. polscy posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje zasady racjonalnego poszukiwania i wydobywania węglowodorów: gazu ziemnego, w tym łupkowego, oraz ropy naftowej.

Konkurs na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego

$
0
0

logo-pigNa podstawie ustawy o instytutach badawczych Rada Naukowa PIG-PIB ogłosiła konkurs na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prezydent podpisał nowelizację Prawa geologicznego i górniczego

$
0
0

komorowski1 sierpnia 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje zasady poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego, w tym łupkowego, oraz ropy naftowej. Więcej informacji o nowym prawie zawiera komunikat Ministerstwa Środowiska z 14 lipca br.

Prezydent podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym

$
0
0

komorowskiDnia 25 sierpnia 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Ustawa reguluje opodatkowanie zysków z eksploatacji węglowodorów.

Eksport i import surowców mineralnych w Polsce w 2013 r.

$
0
0

eksport imp-2014Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego podsumowali szczegółowe dane na temat obrotu surowcami mineralnymi w 2013 r. Wyeksportowaliśmy o 17,2% więcej surowców niż rok wcześniej, mimo to saldo w obrocie surowcami nadal pozostaje ujemne.

Badania wód podziemnych w strefie przygranicznej Polski i Białorusi

$
0
0

warsztaty-1minPaństwowy Instytut Geologiczny i Białoruski Instytut Geologiczny podjęły działania zmierzające do prowadzenia wspólnych badań monitoringowych transgranicznych wód podziemnych. Polem do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie stały się warsztaty zorganizowane w PIG w dniach 26-27 sierpnia 2014 r.

W Chotomowie otwarto energooszczędną szkołę ogrzewaną ciepłem ziemi

$
0
0

szkolaW budynku zastosowano innowacyjny system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, wykorzystujący energię zmagazynowaną w gruncie. Nadzór naukowy nad wykonaniem instalacji prowadzili geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego.


Formalno-prawne aspekty związane z zakończeniem eksploatacji kopalin ze złóż - relacja z warsztatów

$
0
0

 

16 września 2014 r. w siedzibie PIG-PIB w Warszawie odbyły się 3. tematyczne warsztaty pt. Formalno-prawne aspekty związane z zakończeniem eksploatacji kopalin ze złóż.

 

Specjaliści z Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie i Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili na nich zagadnienia związane z likwidacją zakładów górniczych, rekultywacją terenów po eksploatacji kopalin oraz rekultywacją wyrobisk z zastosowaniem odpadów. Referaty wygłosili: mgr inż. Lidia Król - zastępca dyrektora OUG w Warszawie, mgr inż. Agnieszka Cybulska i mgr Antoni Giłka - nadinspektorzy ds. geologii i ochrony środowiska z OUG w Warszawie i dr Joanna Fajfer z PIG-PIB, która specjalizuje się w tematyce związanej z gospodarką odpadami.

 

Liczny udział w warsztatach wzięli przedstawiciele organów administracji geologicznej szczebla powiatowego, urzędów marszałkowskich i Ministerstwa Środowiska, studenci i absolwenci wydziałów geologii i górnictwa, jak również pracownicy firm z branży górniczej.

 

warsztaty

Otwarcie warsztatów – słowo wstępne wygłasza dyrektor PIG-PIB ds. państwowej służby geologicznej Andrzej Przybycin. Fot. J. Krasuska

 

Zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, a ożywiona dyskusja i liczne pytania kierowane przez uczestników szkolenia do prelegentów potwierdzają potrzebę organizowania tego typu szkoleń oraz wymiany doświadczeń w pracy organów administracji geologicznej.

 

Warsztaty zostały zorganizowane przez dr Kamillę Olejniczak i mgr Joannę Krasuską w ramach projektu Geologia Samorządowa, finansowanego ze środków NFOŚiGW.

 

Tekst: Kamilla Olejniczak

 

Ankieta na temat udostępniania przez PIG-PIB danych w Internecie

$
0
0

ankieta-intChcielibyśmy poznać Państwa opinię na temat udostępniania danych on-line przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Wyniki ankiety umożliwią nam lepsze dostosowanie formy przekazu informacji do Państwa potrzeb i oczekiwań. Udział w ankiecie jest anonimowy.

Przejdź do ankiety >>

 

Międzynarodowa konferencja GeoShale 2014

$
0
0

luca demichelli-miniW dniach 24–26 września 2014 r. wybitni eksperci z 22 państw obradowali w Warszawie na temat nowych możliwości wykorzystania skał łupkowych. Zainteresowanie tymi skałami wciąż wzrasta. Badania są prowadzone nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale i w wielu innych regionach świata.

Przedeksploatacyjny odzysk metanu z pokładów węgla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego

$
0
0

kopalnia-miniPaństwowy Instytut Geologiczny prowadzi eksperymentalne badania, których celem jest zmniejszenie zagrożenia metanowego w polskim górnictwie i pozyskanie metanu z pokładów węgla do celów przemysłowych. Obecnie trwają przygotowania do zabiegu szczelinowania, który w warunkach czynnej kopalni będzie przeprowadzony po raz pierwszy w Polsce.

Międzynarodowa konferencja GeoShale 2014

$
0
0

luca demichelli-miniW dniach 24–26 września 2014 r. wybitni eksperci z 22 państw obradowali w Warszawie na temat nowych możliwości wykorzystania skał łupkowych. Zainteresowanie tymi skałami wciąż wzrasta. Badania są prowadzone nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale i w wielu innych regionach świata.

Viewing all 147 articles
Browse latest View live