Quantcast
Channel: Strona główna - Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Wspólnie tworzymy środowisko informacji

$
0
0

punkt-inf2aW dniach 1-2 października 2014 r. Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zorganizowały konferencję Środowisko Informacji. Nasi specjaliści przedstawili na niej istotny wkład Państwowego Instytutu Geologicznego w gromadzenie i upowszechnianie w sieci danych geologicznych.


Festiwal Nauki w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB

$
0
0

 

dfn-logo2Udział OD PIG-PIB w Dolnośląskim Festiwalu Nauki stał się już tradycją – w tym roku włączyliśmy się do jego organizacji już po raz czwarty. Przygotowaliśmy wykład i warsztaty pn. Geologia bez tajemnic - woda pod ziemią, które odbyły się 19. września 2014 r.

 

W zajęciach wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr V im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu wraz z p. Pauliną Kamińską – nauczycielką geografii i opiekunką koła geograficznego.

 

Wstępem do warsztatów była prelekcja dr Macieja Kłonowskiego nt. hydrogeologii, prezentująca podstawowe zagadnienia tej dziedziny nauki, takie jak pochodzenie i występowanie wód podziemnych, zagrożenie ilości i jakości ich zasobów oraz racjonalne wykorzystanie, monitorowanie i ochrona. Wykład ilustrowany był slajdami źródeł, obszarów podmokłych, ujęć wód podziemnych, punktów monitoringu wód podziemnych i procesu wiercenia studni. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak przegląd skał występujących na Dolnym Śląsku i w Polsce, które tworzą typowe struktury wodonośne i izolujące.

 

Następnie wiedza teoretyczna została poparta praktyką. Po prelekcji cała grupa ruszyła do Parku Skowroniego we Wrocławiu, gdzie znajduje się piezometr – jeden z punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych Państwowego Instytutu Geologicznego. Zajęcia terenowe poprowadzili nasi pracownicy: mgr Dorota Russ i mgr Krzysztof Horbowy oraz studenci studiów magisterskich na kierunku geologia Uniwersytetu Wrocławskiego: p. Katarzyna Schab i p. Michał Bukała, odbywający w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB praktykę.

 

Podzieleni na zespoły uczniowie samodzielnie wykonali pomiary głębokości zalegania zwierciadła wód podziemnych świstawką tradycyjną i elektroniczną i pobrali próbki wody z piezometru. Później za pomocą aparatury terenowej oznaczyli podstawowe parametry fizykochemiczne wody – temperaturę, odczyn (pH) i przewodność elektrolityczną. Dla porównania wykonano także oznaczenia innych próbek wód – butelkowanych oraz wody destylowanej. Otrzymane wyniki na bieżąco były komentowane przez pracowników Oddziału.

 

piezometr 

Pomiar głębokości zalegania zwierciadła wody w piezometrze świstawką elektroniczną

 

badania

Oznaczanie parametrów fizykochemicznych próbek wody – zajęcia prowadzi mgr Krzysztof Horbowy

 

Imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych – taka jest przynajmniej opinia pani Pauliny Kamińskiej i uczniów, którzy zdobyli nową wiedzę na temat wód podziemnych.

 

Tekst: Maciej Kłonowski

Zdjęcia: Dorota Russ

 

Szymon Uścinowicz profesorem

$
0
0

prof-uscinowiczW dniu 6 października 2014 r. pan Szymon Uścinowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na profesora nauk o Ziemi. Pan profesor specjalizuje się w badaniach geologicznych Morza Bałtyckiego i wybrzeża. Serdecznie gratulujemy.

Redakcja

Prezydent podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym

$
0
0

komorowskiDnia 25 sierpnia 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Ustawa reguluje opodatkowanie zysków z eksploatacji węglowodorów.

5. Ogólnopolskie Sympozjum Współczesne Problemy Geologii Inżynierskiej w Polsce

$
0
0

wpgi-minW dniach 15-17 września 2014 r. w Lublinie ponad 150 geologów inżynierskich, geotechników, projektantów i inwestorów wymieniło doświadczenia z realizacji najnowszych inwestycji budowlanych w Polsce, w tym drogowych i energetycznych.

Targi Poleko 2014

$
0
0

poleko minW dniach 14-17 października w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleko. Honorowy patronat nad targami objął minister środowiska Maciej Grabowski.

Lapidarium głazów narzutowych w Kurzętniku – nowa atrakcja turystyczna w woj. warmińsko-mazurskim

$
0
0

otwarcie-mini22 października 2014 r. w miejscowości Kurzętnik na ziemi lubawskiej otwarto ekspozycję kilkutonowych głazów, przetransportowanych do Polski przez lądolód z dalekiej Skandynawii.

Pierwsze w Europie szczelinowanie w otworze do odmetanowania węgla

$
0
0

szczelinowanie31 października 2014 r. w kopalni Mysłowice-Wesoła rozpoczęto pionierską operację szczelinowania hydraulicznego w odwiercie służącym do usuwania metanu z pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji. Dzięki temu zabiegowi możliwa będzie znacznie bezpieczniejsza, szybsza – a zatem tańsza eksploatacja pokładów węgla.


A jednak się kręci…

$
0
0

serwis jedna ziemiaRusza Jedna Ziemia - serwis popularnonaukowy Państwowego Instytutu Geologicznego poświęcony geologii i naukom o Ziemi. Korzystając z pomocy specjalistów i zasobów danych geologicznych PIG, chcemy pokazać geologię jako nadzwyczaj pasjonującą dziedzinę nauki.

Zarysowują się możliwości współpracy polsko-serbskiej w geologii, górnictwie i ochronie środowiska

$
0
0

flaga-serbiaPodczas pierwszej sesji Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej strona serbska wyraziła zainteresowanie wymianą doświadczeń między Instytutem Geologicznym Serbii a odpowiednią instytucją państwową RP. Państwowy Instytut Geologiczny od razu  zgłosił gotowość do podjęcia współpracy.

Infołupki – serwis informacyjny państwowej służby geologicznej o gazie z łupków teraz dostępny także w wersji anglojęzycznej

$
0
0

infolupkiZ satysfakcją informujemy, że państwowa służba geologiczna uruchomiła anglojęzyczną wersję internetowego serwisu informacyjnego na temat gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych. Jest on dostępny pod adresem: http://infolupki.pgi.gov.pl/en

Informacja Rady Naukowej PIG-PIB w sprawie wyniku konkursu na stanowisko dyrektora

$
0
0

logo-pig

W wyniku postępowania  kwalifikacyjnego Komisja Konkursowa  wyłoniła kandydata na stanowisko dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zarysowują się możliwości współpracy polsko-serbskiej w geologii, górnictwie i ochronie środowiska

$
0
0

serbia-miniPodczas pierwszej sesji Polsko-Serbskiej Komisji Wspólnej ds. współpracy gospodarczej strona serbska wyraziła zainteresowanie wymianą doświadczeń między Instytutem Geologicznym Serbii a odpowiednią instytucją państwową RP. Państwowy Instytut Geologiczny od razu zgłosił gotowość do podjęcia współpracy.

Dołączyliśmy do międzynarodowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi

$
0
0

geo-miniW dniu 5 listopada kierownictwo międzynarodowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi zaakceptowało wniosek ministra środowiska Macieja Grabowskiego i przyjęło Polskę w poczet członków tej organizacji. Tym samym liczba krajów uczestniczących w pracach GEO wzrosła do 95.

Informacja Rady Naukowej PIG-PIB dotycząca konkursu na stanowisko dyrektora

$
0
0

logo-pigNa skutek niedopełnienia wymogów formalnych Minister Środowiska Maciej H. Grabowski odmówił powołania na dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego kandydata przedstawionego przez Komisję Konkursową.


PIG-PIB gospodarzem spotkania Grupy Geotermalnej Europejskiej Platformy Instytutów Geotechnicznych (ELGIP)

$
0
0

logo elgipW dniach 24-25 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w PIG-PIB najlepszych europejskich specjalistów w dziedzinie geotermii. Zaprezentowali oni niezwykle ciekawe zastosowania płytkiej geotermii w budownictwie, m.in. projekt umieszczenia wymienników ciepła w tunelach metra w Turynie.

Barbórka 2014

$
0
0

barb-minTradycji stało się zadość. Jak co roku uczciliśmy w Państwowym Instytucie Geologicznym święto górników i geologów, którym od wieków patronuje św. Barbara.

Inauguracja działalności Polskiego Konsorcjum Polarnego

$
0
0

kra lodu18 instytucji naukowych połączyło swoje siły w celu efektywnego badania obszarów polarnych, w tym zmian zachodzących w ich środowisku przyrodniczym. W prace konsorcjum włączył się także Państwowy Instytut Geologiczny.

Boże Narodzenie 2014

$
0
0

boze narodzenie2Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze i samych szczęśliwych dni w 2015 roku życzy

Redakcja

Boże Narodzenie 2014

$
0
0

 

boze narodzenie2Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze i samych szczęśliwych dni w 2015 roku życzy

Redakcja

Viewing all 147 articles
Browse latest View live