Komitet sterujący Komisji Europejskiej powołał prof. Grzegorza Pieńkowskiego na przewodniczącego grupy doradczej „European Science and Technology Network on Unconventional Hydrocarbon Extraction”.
Profesor Grzegorz Pieńkowski z PIG-PIB będzie pełnić prestiżową funkcję w Unii Europejskiej
Szkolenie dla pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
W odpowiedzi na zaproszenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego opracowali program i przeprowadzili szkolenie na temat badań podłoża gruntowego dla potrzeb projektowania, budowy i modernizacji infrastruktury drogowej. Szkolenie odbyło się w dniach 16-17.12.2014 r. w Ośrodku Konferencyjnym GDDKiA w Józefowie. Wzięło w nim udział ponad 50 pracowników z 16 Oddziałów GDDKiA oraz Departamentu Technologii z Centrali GDDKiA.
Otwarcie szkolenia. Przemawia dyrektor Departamentu Technologii GDDKiA Wacław Michalski
Program szkolenia objął 14 prezentacji poprowadzonych przez pracowników PIG-PIB oraz terenowy pokaz wykonywania sondowań geotechnicznych CPTU (sondowanie statyczne) i FVT (field vane test – sondowanie sondą krzyżakową) przeprowadzony przez Przedsiębiorstwo Geologiczno-Wiertnicze PAWLAK.
Tematy prezentacji
- Geologia i geotechnika w procesie inwestycyjnym
- Badania geologiczno-inżynierskie a geotechniczne w świetle przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz prawa budowlanego
- Projektowanie i dokumentowanie wyników badań podłoża gruntowego
- Weryfikacja i opiniowanie opracowań projektowych
- Projektowanie badań podłoża gruntowego na odcinkach szczególnych (grunty organiczne, lessy, osuwiska, szkody górnicze)
- Ocena masywów skalnych i gruntowych w kontekście projektowania tuneli
- Ocena stateczności skarp i zboczy
- Ryzyko geologiczne i ryzyko geotechniczne
- Podstawy mechaniki gruntów
- Wybrane badania laboratoryjne (normalizacja, opis i klasyfikacja gruntów, skład granulometryczny, zawartość części organicznych, współczynnik filtracji, wilgotność optymalna i maksymalna gęstość objętościowa szkieletu gruntowego, zagęszczenie, badania ściśliwości i konsolidacji, badania wytrzymałościowe)
- Pokaz sondowania CPT/CPTU oraz FVT, wraz z przedstawieniem sposobu interpretacji wyników
- Podstawowe problemy oraz praktyczne aspekty wykonywania terenowych badań geotechnicznych i geologiczno-inżynierskich w świetle nowych norm europejskich
- Wykorzystanie metod geofizycznych w budownictwie drogowym i mostowym
- GIS- narzędzie do projektowania i dokumentowania
Pierwsza prezentacja - dr Edyta Majer z PIG-PIB przedstawia zagadnienia geologii i geotechniki w procesie inwestycyjnym
Szkolenie poprowadzono w formie otwartej dyskusji między pracownikami GDDKiA i specjalistami PIG-PIB, prezentując przy okazji niezwykle użyteczne w realizacji projektów budowy i modernizacji infrastruktury drogowej bazy danych, które prowadzi państwowa służba geologiczna. A są to m.in. Baza Danych Geologiczno-Inżynierskich; Geologiczno-inżynierskie uwarunkowania budowy dróg i linii kolejowych i System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO.
Przyjęta otwarta forma szkolenia odniosła sukces. Szkolenie przebiegło w miłej atmosferze i spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Tekst: Edyta Majer i Grzegorz Ryżyński
Zdjęcia: Marta Szlasa
A jednak się kręci…
Rusza Jedna Ziemia - serwis popularnonaukowy Państwowego Instytutu Geologicznego poświęcony geologii i naukom o Ziemi. Korzystając z pomocy specjalistów i zasobów danych geologicznych PIG, chcemy pokazać geologię jako nadzwyczaj pasjonującą dziedzinę nauki.
Decyzja ministra środowiska w sprawie pełnienia funkcji kierownika PIG-PIB
Od dnia 5 stycznia 2015 r. do czasu powołania dyrektora PIG-PIB, jednak na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy, do pełnienia funkcji kierownika PIG-PIB minister środowiska wyznaczył pana Romana Smółkę.
Sylwia Iwańczuk
Kierownik Działu Spraw Personalnych
Znowu gramy razem z WOŚP!
W tym roku Państwowy Instytut Geologiczny przekazuje na aukcję niezwykle atrakcyjną dla miłośników nauk o Ziemi KOLEKCJĘ POLSKICH SKAŁ i MINERAŁÓW.
Apel do przedsiębiorców eksploatujących złoża kopalin
Przypominamy, że 15 marca upływa ustawowy termin przekazywania raportów o zmianach zasobów złóż kopalin.
Centralne Laboratorium Chemiczne ponownie akredytowane przez PCA
Polskie Centrum Akredytacji po raz kolejny potwierdziło, że Centralne Laboratorium Chemiczne PIG-PIB spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 i przedłużyło ważność akredytacji AB 283 do 3 lutego 2019 r. Zakres akredytacji obejmuje badania chemiczne wody, ścieków, gleb, gruntów, osadów, skał, obiektów i materiałów biologicznych oraz produktów rolnych, a także badania właściwości fizycznych wody, ścieków, gleby, gruntów, osadów i skał. Centralne Laboratorium Chemiczne posiada certyfikat akredytacji od 2000 roku.
Przemysław Drzewicz
kierownik Centralnego Laboratorium Chemicznego
ShaleMech
Państwowy Instytut Geologiczny będzie prowadził interdyscyplinarne badania mające na celu intensyfikację wydobycia gazu z łupkowych formacji Pomorza. Jest jeszcze szansa na udział w badaniach. Trwa właśnie rekrutacja wykonawców projektu!
Uwaga! Remont Narodowego Archiwum Geologicznego
06.02.2015 r. (piątek) Narodowe Archiwum Geologiczne będzie nieczynne. Od 09.02.2015 do zakończenia remontu (prawdopodobnie do końca marca) czytelnia archiwum będzie funkcjonować w pomieszczeniu 15S - przy Archiwum Map (gmach im. J. Wyżykowskiego wejście od strony windy towarowej).
Przepraszamy za utrudnienia
Inauguracyjne spotkanie Sekcji Historii Nauk Geologicznych PTG
W imię zachowania pamięci o dokonaniach wielkich geologów poprzednich pokoleń i ochrony dziedzictwa geologicznego grono osób zajmujących się historią nauk geologicznych utworzyło przy PTG nową sekcję umożliwiającą wymianę poglądów i wyników badań.
Konferencja inaugurująca projekt Szkolenia dla administracji geologicznej
25 lutego br. w Centrum Konferencyjnym Focus w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Wsparcie przez Państwową Służbę Geologiczną działań administracji samorządowej wykonującej zadania administracji geologicznej”, realizowany przez Dział Informacyjny Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.
Pierwsze spotkanie grupy roboczej European Science and Technology Network on Unconventional Hydrocarbon Extraction
Zadaniem sieci jest dostarczanie Unii Europejskiej wiedzy na temat eksploracji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Uczestnicy sieci oczekują, że Polska podzieli się swoim doświadczeniem.
Konkurs na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego
Na podstawie ustawy o instytutach badawczych Rada Naukowa PIG-PIB ogłosiła konkurs na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Informacja geologiczna na Forum Pomp Ciepła
Najbardziej rozpowszechnioną w Polsce technologią umożliwiającą korzystanie z geotermii płytkiej są gruntowe wymienniki ciepła. O tym, że powodzenie tej inwestycji zależy w dużej mierze od budowy geologicznej, informowali na stoisku Państwowego Instytutu Geologicznego eksperci państwowej służby geologicznej.
Raport „Polityka surowcowa Polski”
– rzecz o tym, co w raporcie niepotrzebne
Zasoby gazu zamkniętego - konferencja prasowa PIG-PIB
17 marca Państwowy Instytut Geologiczny – PIB zorganizował konferencję prasową, by przedstawić najnowsze wyniki swoich badań surowcowych – raport o zasobach gazu ziemnego zamkniętego (tight gas).